Fransa'ya yüklendi, 'Milli Güvenlik'i kaldırdı

Fransa'ya yüklendi, 'Milli Güvenlik'i kaldırdı
Fransa'ya yüklendi, 'Milli Güvenlik'i kaldırdı
Fransa Senatosu'nun soykırımları inkârı suç sayan yasayı onaylamasının ardından Başbakan Erdoğan ilk kez konuştu. Erdoğan ortaöğretim kurumlarında Milli Güvenlik dersinin kaldırıldığını da söyledi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Fransa'nın 'soykırımı inkârı suç sayan' yasayı onaylamasını sert sözlerle eleştirdi. Başbakan Erdoğan öğrencilere de 'müjde' vererek, ortaöğretim kurumlarında okutulan Milli Güvenlik dersinin kaldırıldığını söyledi. Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle: 

"Dün Fransa'da yine çok az sayıda katılımla oylama yapıldı. Gerek Fransız Ulusal Meclisi'nde ve Senato'da alınan bu karar bizim için tamamen yok hükmündedir. Ortaçağ zihniyetinin yeniden hortlatılması anlamına gelen bu karar aklı selimi ortadan kaldırmaktadır. Biz gerekli uyarıları yaptık. Tarihin parlamentolarda yazılamayacağını söyledik. Bu hatanın telafi edilmesi için 60 imza ile mahkemeye başvurulmasını sağlayacağız. Bir yanlış yapıldığını kesin bir dille ifade ettik. Bu hatanın telafi edileceğine dair umudumuzu kaybetmiş değiliz. Türkiye öyle büyük bir ülkedir ki küçük insanlar için husumeti bile bir payedir. Ama biz Fransa’daki ırkçı yaklaşımı bu payeyi bile vermeyeceğiz. Hiç kimsenin ‘Türkiye ile kavga ediyorum’ deyip böbürlenmesine izin vermeyeceğiz."

'DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ KATLİAMI'
"Fransa parlamentosundaki sağ duyulu üyelere sesleniyorum, Fransız entelektüellere sesleniyorum: Bu karara aleni bir ırkçılık, düşünce özgürlüğü katliamıdır. Bu girişimlere karşı sessiz kalanlar Avrupa’da faşizmin ayak seslerini duymamak gibi bir vebalin altına girerler. Bu mesele açık şekilde bir ayrımcılık, ırkçılık meselesidir. Sarkozy’nin büyük babası Selanik’te yani o dönem Osmanlı topraklarında doğmuş büyümüş biridir. Sarkozy’nin dedesi İspanya’dan kovulan Yahudilerdendir.
Ne kadar düşmanlım sergilerse sergilesin Sarkozy geçmişini silip atamayacak Osmanlı hoşgörüsüne gölge düşüremeyecektir. Biz sağduyulu ve vakur bir tutum takınacağız. Şu anda hala sabır dönemindeyiz. Sabrediyoruz ve sürecin nasıl şekilleneceğini takip ediyoruz. Eylem planımızı ona göre kamuoyuyla paylaşacağız." 


ULUDERE KURBANLARININ AİLELERİNE 123 BİN LİRA 
"Uludere’de çok acı bir olay yaşadık ve 34 vatandaşımızı kaybettik. Büyük bir dikkatle meseleyi takip ediyoruz ve edeceğiz. Yaşananların aydınlanması için tüm imkanlarımızı kullanıyoruz. Acaba Hakkari’de geçenlerde polis otobüsüne saldırırken öldürdükleri Zeki yeşil kardeşimin, Bingöl’de canlı bombanın üzerine kapanan Hatice kardeşimin, Batman’da karnında çocuğuyla öldürülen Mizgin kardeşimin hesabını verecekler mi? Şimdi BDP ’li milletvekilleri Uludere olayının ardından vicdanlarını hatırladı. Daha önce sizin vicdanınız neredeydi. Eğer samimiyseniz o gözyaşını Hatice kardeşim ve karnındaki bebeği için neden dökmediniz. İstanbul’da otobüsün içinde yakılan kızımız insan değil miydi? Neden tek kelime etmediniz? Dağa çıkarılıp ölüm makinesine dönüştürülen çocuklar için neden ağlamadınız. Yerin 150 metre altında ne yer ne içerler neden hiç düşünmediniz? Terör örgütünün katliamlarına göz yumanların Uludere’de akıttıkları gözyaşı timsahların gözyaşıdır. Uludere’deki acılı kardeşim de bunların ikiyüzünü görsün.

"Yıllarca Anayasa Mahkemesi ve Danıştay önünde nöbet kulübesi kurdular yürütmenin elini kolunu bağladılar. Aslında bizim bir bedelli de CHP için çıkartmamız gerekiyor. Yoksa bunları Anayasa Mahkemesi ve Danıştay önündeki nöbetleri bitmeyecek. İşte en son katsayı kararını götürdüler. Uludere’de yakınlarını kaybeden kardeşlerimizin yakınlarına hayatını kaybeden herkes için yasal 23 bin lirayı gönderdik. Buna ek olarak hayatını kaybeden her kardeşimiz için 100 bin lirayı tahsis ettik. Yani şu an için 123 bin lirayı ödüyoruz."

CHP'YE YÜKLENDİ 
"Bunlar acının istismarını, kanın ticaretini yaparlar. Bunlar ölmeyi öldürmeyi teşvik ederler. Biz ise yaşatmanın mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Hiçbir hadise karanlıkta kalmasın diye uğraşıyoruz. Bakın 19 insan kemiğine ulaşıldı. Bize kadar bunlar neden yapılamıyordu. Ey yazılı medyanın bir kısmı bunları neden görmüyorsunuz. Ak Parti iktidarı Ankara’ya teslim olmadı, Ankara’da adaletin temsilini yaptı. 12 Eylül’de idam edilen Mustafa Pehlivanoğlu’nun “Allah’tan bulsunlar” dediği o kişiler 32 yıl sonra yargı önüne çıkıyorlar. Bundan tam 19 yıl önce Uğur Mumcu, 11 yıl önce Gaffar Okan katledildi. Bu olayların üzerleri o dönemlerde örtüldü. Musa Anter’in oğlu bana mektup yazıp “67 yaşındayım memleketime gidemiyorum izin verin hiç olmazsa bir kez babamın mezarına gidip bir fatiha okuyayım” dedi. Araştırdık, izin verdik ve Anter Anter memleketine geldi. Keşke elimizde bir sihirli değnek olsa da bütün karanlık olayları çözebilsek. Karşımızda 150 yıl öncesinin İttihat Terakki zihniyetini taşıyan bir CHP, doğu ve güneydoğunun İttihat Terakki’si olmaya çalışan BDP var. Hakkında hazırlanan fezleke için darağacını telaffuz eden bir CHP Genel Başkanı var."

MİLLİ GÜVENLİK DERSİ KALDIRILDI
Başbakan Erdoğan ayrıca ortaöğretim kurumlarında Milli Güvenlik Dersi'nin de kaldırıldığını ifade etti. Erdoğan, "Milli Güvenlik Bilgisi Dersini kaldırıyoruz. "2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren Milli Güvenlik dersi Vatandaşlık dersi içerisinde ve sivil öğretmenler tarafından işlenecektir. Öğrencilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum" dedi. (DHA)