FT: Demirtaş Erdoğan'ı durdurmak için kumar oynuyor

FT: Demirtaş Erdoğan'ı durdurmak için kumar oynuyor
FT: Demirtaş Erdoğan'ı durdurmak için kumar oynuyor
İngilizlerin ünlü Financial Times gazetesi bugün HDP'nin seçim taktiklerini değerlendiren bir yazıya yer verdi. Yazıda Demirtaş'ın, başkanlık sisteminin önüne geçebilmek için "ya hep ya hiç niteliğinde bir savaş yürüttüğü" yorumu yapılıyor.

RADİKAL - Financial Times gazetesinde bugün Daniel Dombey imzasıyla çıkan haberde Halkların Demokratik Partisi (HDP)'nin Meclis'e girebilmek ve başkanlık sisteminin önüne geçebilmek için "ya hep ya hiç" niteliğinde bir savaş yürüttüğü yazıyor.

HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş'ı merkeze alan ve "solcu lider" olarak tanımlayan haberde, Demirtaş için potansiyel sempatizan olan iki grubun yüzde 10 seçim barajı konusunda hayati önemde olduğu yazıyor:

"Erdoğan'ın parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçiş planına karşı olduğunu vurgulayarak sempatisini kazanmaya çalıştığı laik Türkler" ve "AK Parti 'yi destekleme geleneği olan dindar Kürtler.

BBC Türkçe servisinin aktardığına göre, "Laik Türklerin" HDP'ye sempati ile baksa da halen güven duymadıklarını yazan gazete , Öcalan faktörünün ve hükümetle yürütülen müzakerelerde başkanlık sisteminin Kürtlere geniş özerklik tanınması koşuluyla kabul edileceğine dair inancın önemli rol oynadığını yazıyor.

Gazete, pazar günü yapılacak genel seçimlerde karşılaşılacak sonucu, "laik" seçmenin kimden daha çok nefret ettiğinin belirleyeceğini söylüyor: "Öcalan'dan mı? Erdoğan'dan mı?"


  http://www.radikal.com.tr/137014113701415

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Selo barajı mutlaka geçmeli. - user781727

  Selo barajı geçmeli, gönlümüzden geçen bu. Ama başarır mı? bilemem. son seçimde ihsanoğlu ile demirtaş arasında tercih yapmak zorunda kaldığımız için, destekledik. Şimdi durum farklı, Selo daha çok urfa gibi yerlerden oy almalı bence, Öcalan da urfalı olmasına rağmen. 12 milletvekili olan yerde 2 milletvekili makul değil. Chp den oy alamaz bu sefer. Selo, barajı geçmeli ve sonucu görmeliyiz. Acaba akp ile danışıklı döğüş mü? ( Chp nin oylarını alda geeel, seloocan.. olabilir)

  son cümle yanlış - aharasa

  ft yazmış ki: pazar günü yapılacak genel seçimlerde karşılaşılacak sonucu, "laik" seçmenin kimden daha çok nefret ettiğinin belirleyecek: "Öcalan'dan mı? Erdoğan'dan mı?". bu yorum yanlış. bence erdoğan mı öcalan mı seçenekleri verilse laik kesim tereddütsüz direkt öcalanı seçer orası kesin. ama böyle bir seçenekle karşı karşıya olduklarını düşünmüyorlar. laik kesim bu iki nefret ettiği insan beraberce iktidar olur ve istedikleri herşeyi yapar diye korkuyor. hdpnin açıklamalrı onların az bir kısmını ikna etti. ben de erdoğandan nefret eden birisi olarak şunu söylüyorum: tek başına erdoğan olacağına erdoğan öcalan beraber olsunlar, öcalan erdoğanı döver ve onun şu sıralar ki düşünceleri erdoğanın safsatalarından bin kat iyidir.

  hdp nin barajı... - kaşınan adam

  HDP nin barajı geçmesini gönülden istiyorum ama Tayyip medyası hariç olmak üzere,medyanın Demirtaşa aşırı desteği 2002 seçimleri öncesi Tayyip Erdoğana verilen desteğe çok benzemeye başladı..

  Selo'ya oy vermek - only truth

  CHP'li seçmenim. C.başkanlığı seçiminde ilk defa Selo'ya oy verdim. Çünkü 3 seçeneğim vardı ve Ekmel ile Tayip arasında bi çok CHP'li gibi, kökten dincilik açısından hiç bir fark göremedim (Ekmel daha soft demeyin lütfen, Tayip'te öyle soft'um diye başlamıştı). Oy kullanmamak ihtimali Tayip'e yaradığından, mecbur oy kullanıp Selo'ya verdim. Ama bu seçimde Ekmel gibi biri olmadığına göre, tekrar CHP'ye oy vereceğim. Her halükarda Selo'nun %10 barajını geçmesini ve mecliste temsil edilmesini isterim. Demokratik olan da budur. Selo eğer diğer partilerden oy kapmak istiyorsan, AKP'den oy kapsın bence, ona çalışsın. Neden CHP seçmeninden oy kapmaya çalışıyor ki?

  Demekki neymiş - garigan

  Hdp bir projeymiş.Herhalde bu son kozları olacak.Üst aklın düdügünü öttürebilmesi için son şans.Ellerinden geleni ardlarına koymasalar iyi olur.Yeni Türkiye'de tarihin çöplügüne gidecekler.