FT: Demirtaş Erdoğan'ı durdurmak için kumar oynuyor

FT: Demirtaş Erdoğan'ı durdurmak için kumar oynuyor
FT: Demirtaş Erdoğan'ı durdurmak için kumar oynuyor
İngilizlerin ünlü Financial Times gazetesi bugün HDP'nin seçim taktiklerini değerlendiren bir yazıya yer verdi. Yazıda Demirtaş'ın, başkanlık sisteminin önüne geçebilmek için "ya hep ya hiç niteliğinde bir savaş yürüttüğü" yorumu yapılıyor.

RADİKAL - Financial Times gazetesinde bugün Daniel Dombey imzasıyla çıkan haberde Halkların Demokratik Partisi (HDP)'nin Meclis'e girebilmek ve başkanlık sisteminin önüne geçebilmek için "ya hep ya hiç" niteliğinde bir savaş yürüttüğü yazıyor.

HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş'ı merkeze alan ve "solcu lider" olarak tanımlayan haberde, Demirtaş için potansiyel sempatizan olan iki grubun yüzde 10 seçim barajı konusunda hayati önemde olduğu yazıyor:

"Erdoğan'ın parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçiş planına karşı olduğunu vurgulayarak sempatisini kazanmaya çalıştığı laik Türkler" ve "AK Parti 'yi destekleme geleneği olan dindar Kürtler.

BBC Türkçe servisinin aktardığına göre, "Laik Türklerin" HDP'ye sempati ile baksa da halen güven duymadıklarını yazan gazete , Öcalan faktörünün ve hükümetle yürütülen müzakerelerde başkanlık sisteminin Kürtlere geniş özerklik tanınması koşuluyla kabul edileceğine dair inancın önemli rol oynadığını yazıyor.

Gazete, pazar günü yapılacak genel seçimlerde karşılaşılacak sonucu, "laik" seçmenin kimden daha çok nefret ettiğinin belirleyeceğini söylüyor: "Öcalan'dan mı? Erdoğan'dan mı?"