Fuat Avni'nin listesindeki sandık başkanı görevden alındı

Fuat Avni'nin listesindeki sandık başkanı görevden alındı
Fuat Avni'nin listesindeki sandık başkanı görevden alındı
Denizli Sarayköy'de Sandık Başkanı Y.K., oy kabinine girip seçmenlere zorla Ak Parti'ye oy kullandırttığı şikayeti üzerine sandık başkanlığı görevinden alındı. Şikayet üzerine olay yerine gelen jandarma tutanak tuttu.

RADİKAL - Denizli'nin Sarayköy İlçesi'nin Tosunlar Mahallesi'nde 1065 Nolu Sandık Başkanı Y.K., oy kabinine girip seçmenlere zorla Ak Parti 'ye oy kullandırttığı şikayeti üzerine sandık başkanlığı görevinden alındı. Yerine, memur üye sandık başkanı olarak atandı. Sarayköy'de Hacı İrfan Mersin Ortaokulu'nda müdür olarak görev yapan Y.K.'nin isminin Twitter fenomeni Fuat Avni'nin geçen hafta açıkladığı listede yer alan 12 isimden biri olması dikkat çekti.

"OYUMU CHP 'YE VERECEĞİM" DİYEN SEÇMENLE TARTIŞTI

Sarayköy'ün Tosunlar Mahallesi ilkokulundaki 1065 Nolu Sandık Başkanı Y.K., iddiaya göre oy pusulasına mühür basmak için kabine girenleri Ak Parti 'ye oy vermeleri için yönlendirdi. Bir kadın seçmenin, "Oyumu CHP'ye vereceğim" dedikten sonra Y.K. ile tartıştığı belirtildi. CHP sandık görevlilerinin partilerinin ilçe başkanlığına durumu bildirmesinin ardından İlçe Seçim Kurulu'na sandık başkanıyla ilgili şikayette bulunuldu. CHP'nin şikayetinin İlçe Seçim Kurulu'nca kabul edilmesi üzerine Sarayköy İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, 1065 No'lu sandığa gidip, Y.K.'yi görevden aldı.

Y.K.'nın yerine memur üye sandık başkanlığına atandı. Y.K.'nın Seçim Kanunu'na muhalefetten hakkında tutanak tutulup, soruşturma başlatıldı.

İDDİALARI REDDETTİ

Y.K, gazetecilere yaptığı açıklamada sabah saatlerinde oy kullanmaya gelen bir kadının, okuma yazma bilmediğini öne sürerek, yardım istediğini, seçim kabininde seçmene oy pusulasındaki partileri ve mührü nasıl vuracağını gösterdiğini belirtti.

Herhangi bir partiyi işaret etmediğini ve yönlendirmede bulunmadığını dile getiren Y.K, "Kadın oyunu kullanıp okuldan ayrıldıktan bir süre sonra yakınları İlçe Seçim Kuruluna şikayetçi olmuşlar. Seçim kurulundan bir görevli ile jandarma, sandık başkanlığı görevimden alındığıma dair kararı tebliğ ettiler" dedi.

Bir süre önce Twitter fenomeni Fuat Avni'nin seçimlere hile karıştıracağı iddiasıyla yayınladığı isim listesinde sandık başkanı Y.K.'nın isminin de yer alması dikkat çekti.
DHA-Ferah IŞIK - Ramazan ÇETİN