'Gazeteci açıkca ölümle tehdit ediliyor'

'Gazeteci açıkca ölümle tehdit ediliyor'
'Gazeteci açıkca ölümle tehdit ediliyor'
AKP hükümetlerinin Türkiye'de bir güvensizlik ortamı yarattığını söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Bir gazeteci açıkça ölümle tehdit ediliyor. Hürriyet gazetesi bir AKP Milletvekilinin öncülüğünde basıldı tehdit edildi" dedi.

RADİKAL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de basına yönelik ağır bir baskı ve tehdit olduğunu söyledi. CNN Türk'te Şirin Payzın'ın sunduğu 'Ne Oluyor' programında açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, haberciler, Cumhuriyet Gazetesi'ne bombalı saldırı ihbarı yapıldığı hatırlatılınca şunları söyledi:

'İNSANLAR HAYATLARINDAN ENDİŞELİ'

"Özellikle son 2 -3 yıldaki gelişmelere baktığımızda, Türkiye’de güvensizlik ortamının egemen olduğunu görüyoruz. Kişiler hayatlarından sokakta gezerken herhangi bir olayla karşılaşmaktan ciddi endişeler duyuyorlar. Gazeteler de aynı şekilde. Eğer bir yere baskın yapılıp TV ekranları karartılıyorsa o başka bir sorun gazetelere yönelik saldırılar başka bir sorun. Bir gazeteci açıkça ölümle tehdit ediliyorsa o başka bir sorun. Hürriyet gazetesi bir AKP Milletvekilinin öncülüğünde basıldı, tehdit edildi o başka bir sorun. Şimdi de bir terör belası var. Ortadoğudan ithal edilen bir bela. IŞİD’in terörü var. Dolayısıyla IŞİD’in Türkiye’de uyuyan hücreleri var. Bakın 70 ilden IŞİD’e katılan var. Eğer bir ülkede 70 ilden insanlar kalıp başka bir ülkeye terör amacıyla gidiyorsa o ülkede bir taban tuttuğunu gösterir. Türkiye'nin bu atmosferden süratle çıkması lazım. Bu atmosferi kim, hangi politika yarattı. Üzerinde durmamız gereken bu. Bu atmosferi yaratan AKP hükümetleri. Yarın sandığa giderken bütün bunları düşünmek zorundayız." 

'BU 'IŞİD'İ KORUYORUM' ANLAMINA GELİR'

Kılıçdaroğlu, Ankara katliamı ile ilgili soruya ise şu yanıtı verdi: "Eylemi kimin yaptığını kamuoyuna açıklamıyorsunuz. Bu IŞİD'i koruyorum anlamına gelir. En son savcı açıkladı. Eylemi IŞİD yaptı. Böyle bir tabloyu hükümet gizliyorsa, siz bu olayın üzerine gitmek istemiyorsanız anlamına gelir. Bütün bunlardan emniyet genel müdürlüğünün, istihbaratın haberi var. Korkuyor. Hükümet IŞİD'in üzerine yeteri kadar gitmiyor. Çünkü uyuyan hücreler harekete geçerse çok daha büyük felaketler olabilir endişesinde. Bunları besleyip bu hale getiren bunlar değil mi? Müslüman adam camii, türbe bombalar mı? Diyanet İşleri Başkanlığı ne yapıyor? IŞİD'e yönelik olarak bugüne kadar hangi açıklamaları yaptı. IŞİD'in bir terör örgütü olduğu anlatıldı mı? Bunların hiçbirisi yapılmadı. Çünkü hükümet izin vermiyor. Hükümet terörü satın aldı bu ülkeye getirdi. Yanlış politika ile. Şimdi bunun bedelini vatandaş ödüyor."