Gazeteci örgütlerinden Erdoğan'a tepki

TGC ve PMD, kendisine soru yönelten gazeteciyi 'alkollü olmak ve edepsizlikle' suçlayan Başbakan Erdoğan'ı kınadı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine soru yönelten muhabiri 'alkollü olmak ve edepsizlikle' suçlamasının yanlış ve çirkin bir tavır olduğunu kaydetti.
Erinç, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın kendisine soru yönelten Vatan Gazetesi muhabiri Nuri Sefa Erdem'i "edepsizlikle" suçlamasına tepki gösterdi. Erinç, "Bu tür davranışlar Türkiye'nin imajını olumsuz etkiliyor" değerlendirmesinde bulunarak, devlet adamı kişiliği de bulunan bir siyasetçinin bu tür davranışlarının Türkiye'deki demokrasi anlayışının sakatlığını ortaya koyduğunu belirtti. Erinç, "Gazetecileri de emir kulları ya da yalnız çanak sorular yönelten kişiler olarak görme alışkanlığı sık sık benzer nitelikteki yanlış tepkilere neden oluyor. Medya ve çalışanları zaten hedef olarak gösterilmekten rahatsız" dedi.

PMD: ERDOĞAN HOŞGÖRÜSÜZ

Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD), Karabük'te çocuk yuvası ve yaşlılar yurdunu ziyaretinde Baybakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisine soru soran Vatan Gazetesi Muhabiri Nuri Sefa Erdem'i, "Ağzın leş gibi kokuyor. Edepsizce soru sorma" diyerek azarlamasına tepki gösterdi.
PMD Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, Erdem'e Başbakan Erdoğan tarafından reva görülen muamelenin, gazetecileri derinden üzdüğü ifade edildi. Devleti yönetme erkini kullanan Başbakan'ın, gazetecilerin soru sorma hakkına gösterdiği hoşgörüsüzlüğün, basın mensuplarını endişelendirdiği dile getiren açıklamada, bununla birlikte Başbakanlığa bağlı resmi koruma görevlilerinin Erdem'i tartaklamasının da ayrıca vahim bir tabloyu ortaya koyduğu kaydedildi.
Açıklamada, "Biz parlamento muhabirleri, Sayın Başbakan'dan gazetecilikten doğan soru sorma hakkımızı engellememesini ve gerekli demokratik sabrı göstermesini rica ediyoruz. Ayrıca, arkadaşımızı tartaklayan resmi görevlilerin tutumunu asla kabul etmiyor ve kendilerini kınıyoruz" denildi.