@omererbil

Gaziantep'te kırmızı plakaya öncelik var!

Gaziantep'te kırmızı plakaya öncelik var!
Gaziantep'te kırmızı plakaya öncelik var!
Gaziantepli seçmen için partilerin hep birinci sıra adayları önemli. Kırmızı plak ile şehre dönecek birinci sıra adayı seçmenin sandıkta desteğini alır. Ak Parti, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i birinci sıraya koydu. HDP adayı olarak seçime giren eski başkan Celal Doğan sokakların en hakim ismi.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Türkiye'nin 2014 verilerine göre 1 milyon 889 bin nüfusu ile en kalabalık sekizinci şehri olan Gaziantep Organize Sanayi bölgesi, ticaret ve tarım yönünden oldukça zengin. Son dönemde nüfusuna 500 bin Suriyeli mültecinin eklenmesi kentte huzursuzluğa neden oluyor. Kiraların artması, işçi yevmiyelerinin düşmesi yoksul kesim üzerinde ciddi tepki veriyor. Ev sahipleri ve işverenler için tam tersi etki yapsa da kentin her yerinde olan Suriyeliler asayiş açısından da sıkıntı oluşturuyor. Şehirde seçim atmosferi yok. Herkesin kafasında vereceği parti netleşmiş. Açıkçası Gaziantep AK Parti için hala güçlü bir kale görünümünde…

Seçimde Adana Demirspor farkı

1000 LİRAYA ÇALIŞACAK İŞÇİ YOK!

Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 120 bin çalışan var. OSB’den görüştüğüm bir yetkilinin verdiği bilgiler oldukça ilginç. Yeni açılan kısımla 50 bin çalışana ihtiyaç duyulduğunu ancak çalışacak işçi bulmakta zorlandıklarını belirtiyor. Oysa şehirde işsizlik var dediğimizde ise aldığımızi cevap oldukça şaşırtıcı; ‘’Doğru işsizlik var. Ancak iş için başvuranlar 1500 liranın üzerinde maaş talep ediyorlar. 1000 liraya kimse çalışmak istemiyor. Süt, eğitim, sağlık, yaşlılık yardımı gibi sosyal yardımlarla evine yaklaşık 1000 lira giren biri çalışmak istemiyor. Çalışmadan da bu parayı alıyor. Üstelik belediyenin de ayrıca yakacak, yiyecek yardımları var. SGK’lı olduğunda bu yardımlar kesilecek.’’

Urfa'da yarış AKP ve HDP arasında... MHP sürpriz yapabilir!

2011 seçimlerine göre 52.993 oy alan Ak Parti yüzde 61.85 oy oranı ile birinci parti. En yakın rakibi CHP 163.595 oy ve yüzde 19.43 oranı ile ikinci, 79.813 oy alan MHP yüzde 9.49 ile üçüncü durumda. Akın Birdal ile seçime bağımsız giren BDP ise 42 bin oy alarak yüzde 5.08 oy oranına sahip oldu.

12 BİN ARTIŞLA CHP VEKİL KAZANIYOR

Genel konseptimiz içinde son sıra sandalyenin parti değiştirmesi için 37 ilde yüzde 6’lık bir oy değişmesine ihtiyaç var. Ancak 7 şehirde yüzde 1 bile olmadan son sandalye değişiyor. Bu illerden bir tanesi de Gaziantep. 1 milyon seçmenin olduğu ilde 2011 seçimlerinde 163 bin oy alarak 2 vekil çıkaran CHP, 12 bin oy artışı ile meclise üçüncü sıra adayını gönderiyor. Böylelikle 9 vekil gönderen AK Parti’nin son sıradan giden vekili seçilemiyor. CHP’nin 2014 yerel seçimlerinde 190 bin küsur oy almayı başardığı düşünüldüğün de bu seçimde üçüncü sıra adayı neredeyse garanti gibi görünüyor.  2014 yerel seçimlerinde MHP’de de benzer bir artış gözlense de, ikinci vekil için şansı hala zor. BDP ise yerel seçimde de 50 binin üzerinde oy alamamış.

Mersin'in şifreleri

CELAL DOĞAN GARANTİ GİBİ…

HDP adayı olarak seçime giren eski başkan Celal Doğan sokakların en hakim ismi. Her partiden seçmenin bir kere olsun düşünmeye ve konuşmaya ihtiyaç duyduğu, yerli Antep halkının tanıdığı bir sima. Nefret eden de var, çok seven ama kızgın olanlar da… Doğan’ın başkanlıktan çekildikten sonra Gaziantep’le ilgilenmediğini, şehri terk ettiğini söyleyip geçmişte oy vermiş olmasına rağmen bu seçimde oy vermeyeceğini söyleyenlerin de sayısı oldukça fazla. Böyle düşünenler için partisinin de etkisi büyük. Özellikle de Nizip bölgesinde hangi partiden girerse girsin oy verecek blok bir yapısı olması, Doğan’ın vekillik şansını yükseltiyor. Bu bölgede Doğan’ın en çok darbe vuracağı parti ise CHP olacaktır.

1 oy çok şey değiştirir!

MHP yarışa Ümit Özdağ ile giriyor. Gaziantep teşkilatı ile arasının pek de iyi olmadığı söyleniyor. İlk defa Antep’ten aday gösterilen Özdağ, seçim çalışmalarını kendi ekibiyle yürütüyor. MHP Türkiye genelindeki yükseliş performansından daha fazlası görülmüyor. İkinci sıra adayın şansı oldukça düşük.

KIRMIZI PLAKA KAZANIR!

Gaziantepli seçmen için partilerin hep birinci sıra adayları önemlidir. Bakan var mı çok dikkat ederler. Mutlaka kırmızı plak ile şehre dönecek birinci sıra adayı seçmenin sandıkta desteğini alır. Diğer sıralarda kim olduğu bile önemli değildir. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i birinci sıraya koyan AK Parti, sekizinci sıraya lokomotif olması için mevcut milletvekili Ali Şahin’i yerleştirdi. Yedinci sıradan aday gösterilen Serpil Kavrak ise teşkilat tarafından bilindik bir isim olmaması, İstanbul’da yaşaması, teşkilat içinde huzursuzluğa sebebiyet vermiş.

FATMA ŞAHİN SEVİLİYOR!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile ilgili de birkaç kelam etmek gerekir. Eski bakan Fatma Şahin’in başkanlığı şehirde kendisini hissettirmiş değil. Uzun vadeli projelerle belediye hizmetlerini sürdüren Şahin, hala bakan kimliği ile ulusal projeler geliştiriyor. Antep’in en büyük sorunlarından biri olan trafik çilesi ise sürüyor. Bir de konut sorunu ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Suriyeli mültecilerin de sorunun büyümesinde katkısı var. Fatma Şahin, 50 bin konutluk uydu kent projesi gerçekleştiriyor, bu proje hayata geçtiğinde sorun bir nebze olsa çözüme kavuşacak. Belediyenin olumlu ya da olumsuz hizmetlerinin seçime yansıması olmaz. Ancak genel olarak Fatma Şahin’in şehirde sevilen bir siyasetçi olduğunun da altını çizmek gerekir.

 

 

SEÇİMİN FLAŞ ADAYI: CELAL DOĞAN

SEÇİM TAHMİNİM – 7 VEKİL AKPARTİ, 3 VEKİL CHP , 1 VEKİL MHP , 1 VEKİL HDP