'Gazlı-sulu' Cumhuriyet kutlaması!

'Gazlı-sulu' Cumhuriyet kutlaması!
'Gazlı-sulu' Cumhuriyet kutlaması!
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Ulus'ta düzenlenen kutlamalara polis müdahale etti. Anıtkabir'e yürümek isteyen göstericilere tazyikli su ve gaz sıkıldı. Göstericiler Anıtkabir'e ulaştı.

Radikal.com.tr ve ajanslar – Ankara’da Birinci Meclis önünde başlayacak olan Cumhuriyet yürüyüşüne katılmak için yurdun çeşitli illerinden gelen grupları taşıyan otobüsler sabah saatlerinden itibaren kent girişinde jandarma ekipleri tarafından durdurulup, bir akaryakıt istasyonuna çekilerek kontrol edildi. Güvenlik güçleri, İstanbul yolu otoban gişeleri, Kırıkkale Üniversitesi önü, Konya yolu girişi ile Bala kavşağında sabahın erken saatlerinden itibaren Cumhuriyet yürüyüşüne katılacak olanların içinde bulunduğu otobüsleri şehir girişlerinde durdurup, kimlik kontrolü ve güvenlik araması yapmak üzere önlem aldı.

KUTLAMALAR SAAT 10.00 CİVARINDA BAŞLADI

Ankara Valiliği’nin yasaklama kararına rağmen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Ulus'taki kutlamalar başladı. İlk TBMM binası önüne gidişler engellendiği için Ulus’a ulaşan katılımcılar 100. Yıl Çarşısı önünde toplandı. Sayıları binleri bulan katılımcılar ellerinde Türk bayrakları, TGB ve ADD flamaları taşıdı. Miting havasında geçen kutlamada, “Türkiye laiktir laik kalacak” “Hükümet istifa”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “ Atatürk Gençliği görev başında”, “Susma sustukça sana gelecek” “Vur vur inlesin vali dinlesin”, “Vali istifa” sloganları atıldı.

 

 POLİSTEN BİBER GAZI

Bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler tarafından Birinci Meclis önünde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı etkinliğine katılmak isteyen bir grup ile polis arasında arbede yaşandı. Polis, gruba müdahale etti.
Birinci Meclis önünde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı etkinliği için Ulus'taki Atatürk anıtı önünde toplanan kalabalığa katılmak isteyen bir grup, Cumhuriyet Bulvarı'ndan alana giriş yapmak istedi.
Cadde girişinde girişinde durdurulan gruba, Rüzgarlı Caddesi, Çapa ve İnebolu sokaklarından alana girebilecekleri uyarıda bulunuldu.
Ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri bulunan grup, polis barikatı önünde Türk bayrağı açarak, alana girmek için ısrarını sürdürdü. Bunun üzerine polisle grup arasında kısa süreli arbede yaşandı. Polise ellerindeki şişe ve bayrak sopalarını atan gruba, biber gazı ve gaz bombasıyla müdahale edildi.
Müdahalenin ardından polis barikatı kaldırıldı ve grup alana girdi. Polisin müdahalesi grubun Anıtkabir'e yürümek istediği her seferde şiddetlendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun alana gelerek Anıtkabir yolunu kutlamalara katılmak isteyenler için açtırmak istemesi ile kavga büyüdü. Polisin tazyikli su, cop ve biber gazlı müdahalesine rağmen göstericiler geri adım atmadı. Yaşanan kavganın ardından kalabalık Anıkabir önüne yürüyüşe geçti.

 

ANITKABİR'E ULAŞILDI

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılanların bir bölümü Anıtkabir'e geldi. Birinci Meclis önündeki kutlama için toplanan kalabalık, polis müdahalesinin ardından, farklı güzergahları kullanarak Anıtkabir'e yürümeye başladı.
Cumhuriyet Bulvarı'ndan yola çıkan kalabalık bir grup, Ankara Garı, Tandoğan Meydanı güzergahından Anıtkabir'e ulaştı. Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıyan grup, Anıtkabir'e Aslanlı Yol'dan yürüyerek Anıtkabir avlusunda toplanıyor.
Birinci Meclis önünde toplananların bir kısmı ise Ulus'tan Necatibey Caddesi üzerinden slogan atarak ve marş söyleyerek Anıtkabir'e yürüyor.
Polisin müdahalesinin ardından bazı vatandaşlar polis panzerlerinin üzerine çıkarak, Türk bayrağı ve Atatürk posteri astı.