'Genel başkan mı falcı mı anlamadım'

'Genel başkan mı falcı mı anlamadım'
'Genel başkan mı falcı mı anlamadım'
CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun tablet ihalesine yönelik yolsuzluk eleştirisini yanıtlayan Başbakan Erdoğan, "Hiç utanmadan niyet okuyarak bir yolsuzluk olacağını iddia ediyorlar. Genel başkan mıdır, falcı mıdır anlamadım. Cumhuriyet Fal Partisi" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan , partisinin Konya İl Kongresi'nde bir konuşma yaptı. Erdoğan şunları söyledi: 

"Belgeleri gösterince CHP hop oturup, hop kalkıyor. Ne diyor, bana geçmişi bırak bugüne gel diyor. Eski dosyaları açma diyor. Ey CHP 1940'lardan bugüne gelebildin mi? Sen o zihniyetten kurtulabildin mi? Milli şef anlayışından sıyrılabildin mi? Geçmişinle yüzleşmezsen, gurur duyduğunu ifade edersen ben de sana geçmişinde ne olduğunu hatırlatmaya devam ederim."

"Sen geçmişte CHP'nin yaptığı baskıyı bugün de savunmaya devam edersen ben de sana o karanlık tarihini hatırlatırım. Yeni kuşaklar bu CHP'yi çok iyi tanımalı. Kalkmış bize Nazi, Hitler benzetmesi yapıyor. Senin geçmişinde Nazi'lere hayranlık var. Senin geçmişinde Dersim var. Günahsız insanların idam edilmesi var, öldürülmesi var. Kendi geçmişiyle yüzleşmedikçe biz de onlara geçmişini hatırlatmaya devam edeceğiz. Beyefendi değiştiğini söylüyor, diğer yanda eğitimde dayatmayı savunuyor. Bu milletin Konya'da CHP'den çektiklerini iyi bilirim. Konyanın camileri bu zulme şahittir. Bunlar Kuran öğretmeyi, öğretmeyi yasakladılar. Kuran'ın duvarda asılı olmasını arzulayan CHP ona bile tahammül edemiyordu. Alaattin Camii'ni ahır olarak kullandılar."

"CHP yasaya bakınca hayali bir ihale görüyor. Sadece dolar görüyor ihale rakamları görüyor. Hiç utanmadan niyet okuyarak bir yolsuzluk olacağını iddia ediyorlar. Genel başkan mıdır, falcı mıdır anlamadım. Cumhuriyet Fal Partisi. Fal bakmayı bırakın, siz bizi gelecekte yolsuzluk yapmakla itham etmeyi bırakın da Anayasa Mahkemesi'nin partiniz hakkında verdiği kararı açıklayın. Mahkeme yapılan yolsuzlukları dün hükme bağladı. Sen busun. Siz önce bunları düzeltin. Kendi partisinde bunu yapanlar, yarın iktidara gelince ne yaparlar?"

"CHP'nin 12 davasına müdahil olmasından hükümet olarak memnun olduk. Çünkü biz 75 milyonun hükümetiyiz. Kılıçdaroğlu istesen de, istemesen de biz senin de hükümetiniz. Gık bile diyemezsin. 12 Eylül'de kendisi hayır diyemese de milletin demesi için elinden geleni yaptı. Biz onun da iyiliğini düşünerek bu anayasa değişikliğini yaptık. Partilerin kapatılmasını engellemek için madde getirmedik mi? Niye Genel Kurul'u terk edip gittiniz. Üç tane de bizim içimizden ihanet eden çıktı. O maddeyi Meclis'ten geçiremedik. BDP çıkmış şikayet ediyor. Kendim ettim, kendim buldum." 

'ANNAN ELİNİ SIKI TUTMALI'

Başbakan Recap Tayyip Erdoğan, BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın Şam yönetimine şiddeti durdurması için verdiği son tarih olan 10 Nisan salı gününden sonra, konuyla ilgili adımların atılacağını söyledi. Erdoğan, 3 günlük resmi ziyaret için Çin'e hareketinden önce Konya Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Suriye konusunun Çin ziyaretinde de gündeme geleceğini söyleyen Erdoğan şunları kaydetti:

''Şu anda ülkemize gelen Suriyeli kardeşlerimizin sayısı 24 bini bulmuş durumda. Tabii bu artarak devam ediyor. Biz bir taraftan tedbirlerimizi alıyoruz. Kapıları kapamak gibi bir düşüncemiz de yok. Fakat Birleşmiş Milletler'in (BM) elini daha sıkı tutması lazım. Özellikle Kofi Annan'ın elini çok ama çok sıkı tutması lazım. 10 Nisan diye bir tarih açıkladı, bu süreci yakın takibe alması gerekir diye düşünüyorum, inanıyorum.''

'10 NİSAN'DAN SONRA ADIMLAR ATILACAK' 
Erdoğan Suriye ile ilgili süreci 'sabır ve metanetle' takip edeceklerini söyleyerek, "10 Nisan'dan sonra gerekli adımları uygulamaya koyacağız" diye konuştu. Filyos Çayı üzerindeki köprünün çökmesi sonucu yaşanan ve 15 kişinin kayıp olduğu kazadan duyduğu üzüntüyü dile getiren Erdoğan, arama çalışmalarının aralıksız sürdüğünü ifade etti. Erdoğan, şunları belirtti:

''Buraya gelirken Valimiz ile görüştüm. O, köprünün olduğu bölgedeydi. Daha sonra arkadaşlarım yine görüşmeye devam ettiler. Jandarma, itfaiye ve afet müdürlüğü ekipleri tüm araç gereçleriyle kaza mahallindeler. Helikopter destekli olarak ekiplerin arama çalışmaları devam ediyor. Yanı sıra dalgıçlar burada yine çalışmalara devam ediyorlar. Ancak Filyos Çayı'nın tabii debisi çok yüksek. Görüş de maalesef yok. Tüm bu menfi koşullara rağmen arama çalışmalarını oradaki görevli arkadaşlarımız sürdürüyor. Kayıplara temenni ederiz ki en kısa zamanda inşallah ulaşalım.''

'CHP ve BDP'YE İTİBAR ETMEYİN' 
Erdoğan konuşmasında Uludere saldırısı ve soruşturma sürecine de değindi. 'Süreci bulandıranlar olduğunu' söyleyen Erdoğan,"Bunlara prim vermezsek, prim vermezseniz iyi olur. Gerek CHP'nin gerek BDP'nin açıklamalarına pek itibar etmezseniz faydalı olur" diye konuştu. Erdoğan Çin'e gerçekleştireceği ziyaretin ayrıntılarını ise şöyle anlattı:

"27 yıl sonra gerçekleşen bu ziyaret, ikili ilişkilerimiz için ayrı bir önem taşıyor. Ziyaretime Sincan Uygur özerk bölgesinin başkenti Urumçi'den başlayacağım. Daha sonra başkent Pekin ve ardından Şangay'la son bulacak." (Ajanslar)