Genel Kurulda 'kuyruk acısı' kavgası

Genel Kurulda 'kuyruk acısı' kavgası
Genel Kurulda 'kuyruk acısı' kavgası
TBMM Genel Kurulunda, Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu'nun, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'a yönelik, "kuyruk acın var" sözleri gerginliğe yol açtı. TBMM Başkanvekili Meral Akşener, "gürültü ve kavganın" uzaması nedeniyle birleşimi kapattı.

ANKARA - Meclis Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı. Gündem dışı konuşmaların ardından AKP Grup başkanvekilleri tarafından verilen TBMM İçtüzüğünde Değişiklik Yapılmasına Dair İçtüzük Teklifi ile CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in TBMM İçtüzüğünün Bir Maddesinin Değiştirilmesi Hakkında İçtüzük Teklifi ve Anayasa Komisyonu Raporu’nun görüşmelerine başlandı.

GENÇ İTİRAZ ETTİ
Genç, Anayasa Komisyonu Raporu’nun görüşülemeyeceğini belirterek itiraz etti. Bunun üzerine Burhan Kuzu, söz alarak konuştu. Kuzu, AKP Grup başkanvekillerinin ortak imzasıyla verilen İçtüzük teklifinin Genç’in daha önce verdiği bir maddelik teklifle birleştirilerek komisyonda görüşüldüğünü, alt komisyona gönderildiğini belirterek, “Alt komisyon değerlendirdi. Ve o değişikliğin bu metin içerisine uygun bulunmadığı karar verdi.

Alt komisyon raporunda var, bakarsanız, bakarsanız orada açık açık yazıyor. Sadece zaman kaybettirmek Sayın Genç’in başka bir şey yok. Hiç dikkate alınacak tarafı yok, her zaman yaptığı şeyi yapıyor” dedi.

“SENİN KUYRUK ACIN VAR”
MHP ’li vekillerin itirazı üzerine Kuzu, “Siz bakın, siz bulun, alt komisyon raporunda bakarsanız görürsünüz” dedi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın itirazı üzerine Kuzu, “Senin kuyruk acın var, kuyruk acın var. Sen anlaman bu işlerden, sen ne anlarsın bu işlerden” diyerek tepki gösterdi.

Komisyon raporunun eksik olduğunu belirten Kamer Genç de, “Nasıl komisyon başkanlığı yapıyor” diyerek itiraz etti.

“BU KÜRSÜDE ADAM ÖLDÜ”
Üç partili koalisyon döneminde İçtüzük teklifinin getirildiğini ifade eden Genç, “Bu kürsüde adam öldü. Muhalefetin sesini kısmak istiyorsunuz. AKP Grup başkanvekilleri o kadar yalan söylüyorlar ki. Dikta rejimini getirmişsiniz" dedi.

Meclis’in kapısına kilit vurulacağını savunan Genç, "Uzlaşma olmazsa İçtüzük değişikliği geçmez” şeklinde konuştu.

Bu raporun eksik olduğunu, raporun iade edilmesi gerektiğini belirten Genç,“Üst komisyonda benim teklifimden hiç bahsedilmiyor. Komisyonun bu raporu alıp benim de teklifim ile ilgili ya ret ya da kabul getirmesi lazım. Ret edildiği zaman benim bunun üzerinde konuşmam hakkım var” dedi.

Tepkiler üzerine, Burhan Kuzu, MHP'li Vural'a, “Kuyruk acın var, kuyruk acın” diyerek tepkisini dile getirdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, “Komisyon Başkanı ya edebiyle oturmasını bilsin ya da kalksın gitsin” diyerek karşılık verdi.

BİRLEŞİME ARA VERİLDİ
Gerginliğin artması üzerine Meclis Başkanvekili Akşener, birleşime 15 dakika ara verdi ve grup başkanvekillerini arkaya çağırdı.

ARADA TANSİYON ARTTI, MHP’Lİ VEKİLLER KOMİSYON SIRALARINA YÜRÜDÜ
Verilen arada tansiyon dinmedi. MHP’li vekiller, komisyon sıralarında oturan Burhan Kuzu’nun yanına doğru yürüdü ve tepkilerini dile getirmeye devam etti. AKP’li vekiller de Kuzu’nun yanına giderek adeta etrafını sardı.

Bu arada MHP sıralarından, “Oturamazsın orada. Terbiyesiz. Yaşından utan. Dava açacakmış” diyerek tepki sesleri geldi. MHP’li vekiller bir süre sonra yerlerine oturdu. AKP’li vekiller de bir süre daha komisyon sıralarının önünde bekledikten sonra yerlerine geçti.

AKŞENER, “GÜRÜLTÜ VE KAVGANIN” SÜRMESİ NEDENİYLE BİRLEŞİMİ KAPATTI
Yaşanan gerginlik nedeniyle, TBMM İçtüzüğünde Değişiklik Yapan Teklifin tümü üzerindeki görüşmelere başlanamadı. TBMM Başkanvekili Meral Akşener, “gürültü ve kavganın” sürmesi nedeniyle birleşimi kapattı. Akşener, grup önerilerinin ardından, teklifin görüşmelerine geçmek isteyince Genel Kurulda tartışma çıktı ve gerginlik yaşandı.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, AK Parti Grup Başkanvekillerinin, grup başkanvekili sıfatıyla içtüzük değişikliği teklifi veremeyeceklerini iddia ederek, Akşener'in tutumu hakkında usul tartışması açılmasını istedi.

Bunun üzerine açılan usul tartışmasında lehte söz alan Şandır, “Grup başkanvekili olarak İçtüzük değişiklik teklifi veremezsiniz, eğer verirseniz hukuku ihlal etmiş olursunuz” görüşünü savundu.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, lehte yaptığı konuşmada, AK Parti Grup Başkanvekillerine, “Milletvekili olarak verebilirsiniz ama grup başkanvekili olarak içtüzük değişikliği teklifi veremezsiniz” diye seslendi.

Uzlaşılması gerektiğini vurgulayan Hamzaçebi, “Ama AK Parti, 'uzlaşma için sizin kapınızı çalmayacağım' diyor. Geçen dönem Ticaret Kanununun da aralarında bulunduğu 2 bin 988 maddelik 5 kanunu 4 günde çıkardık, uzlaşmayı o zaman gösterdik” dedi.

Lehte söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, geçmiş yıllarda eski CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol'un, Grup Başkanvekili sıfatıyla İçtüzük Değişiklik Teklifi verdiğini söyleyerek, “İçtüzükte, 'teklifleri milletvekili verir' deniliyor. Peki ben grup başkanvekilliğinin yanısıra aynı zamanda milletvekili değil miyim? Tamam engellemeye çalışıyorsunuz ama engellemeniz de İçtüzüğü uygun olsun” diye konuştu.

HASİP KAPLAN, SİYAH KURDELE İLE PROTESTO ETTİ
BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, aleyhte yapacağı konuşma için kürsüye, yakasında siyah kurdele ile çıktı.

Teklifin İçtüzüğe aykırı olduğunu savunan Kaplan, “Siyah kurdele ile sizi protesto ediyorum. Milletin iradesini tek başınıza sizi belirleyemezsiniz. Bu İçtüzüğü burada görüştürtmeyiz, kürsünün başında dururuz, İçtüzük görüşmesini burada yapamazsınız. Bu uzlaşmayla olur, sizin emir ve buyruklarınız ile olmaz. Teklif geri alınsın” dedi.

Kaplan, AK Parti sıralarından laf atılınca, “Göreceğiz, görüşeceğiz bakalım; burası kimsenin babasının çiftliği değil” diye konuştu.

Akşener, “İçtüzük değişikliği hassas bir konudur. Hükümetin hızlı kanun yapma isteğiyle, muhalefetin denetim yapma imkanı arasında bir denge gözetilmelidir. Umuyorum, görüşmeler sırasında muhalefet ve iktidar bu hususları dikkate alır” diyerek, grupları uyardı.

Yerinden ayağa kalkan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, teklife ilişkin komisyonda kabul edilen raporun, AK Parti'nin iradesiyle hazırlandığı için kabul edilemeyeceğini iddia etti.

Raporda muhalefetin görüşünün olmadığını ve bu nedenle de görüşülemeyeceğini ifade eden Vural, rapor iade edilerek, komisyonun daha sağlıklı bir çalışma yapmasının temin edilmesini istedi.

Bunun üzerine Akşener, başkanlığın iade etme yetkisi olmadığını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Vural konuşurken, “Görüşmelere başlayabilir miyiz” diye konuşunca, Akşener, “Başlayacağız inşallah” karşılığını verdi.

Akşener, görüşmelere geçileceğini duyurunca, CHP ve MHP'li milletvekilleri ayağa kalkarak tepki gösterdi. Bunun üzerine Akşener, birleşime ara verdi ve grup başkanvekillerini görüşmeye davet etti.

Bu arada, komisyon sırasından Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu kalktı ve yerine komisyon üyesi, AK Parti Şanlurfa Milletvekili Yahya Akman oturdu.

ANAYASA'YA AYKIRILIKTAN USUL TARTIŞMASI
Akşener, verilen aradan sonra birleşimi açtı ve görüşmelere geçileceğini duyurdu. Bunun üzerine Vural, itirazlarını sürdürdü. Teklifin Anayasa'ya aykırılığı nedeniyle, Akşener'in tutumu hakkında usul tartışması açıldı.

Söz alan CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, İçtüzüğün, Meclisin Anayasası olduğunu belirterek, “Anayasa nasıl uzlaşmayla yapılması gereken bir konu ise İçtüzüğün de uzlaşma ile yapılması gerekiyor” dedi.

Kart, AK Parti Grubunun dayatmacı anlayışı ile karşı karşıya olduklarını ileri sürdü. Lehte konuşan BDP'li Kaplan, “Maşallah, 5'i bir yerde imza atmış ve getirmiş” dedi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın “Engelleme denilen hak muhalefetin tabii hakkıdır” dediğini savunan kaplan, “9 yılda nereden nereye geldiniz? Anayasa, yasa tanımıyorsunuz, içtüzük, hak, adalet, hukuk tanımıyorsunuz” diye konuştu. BDP ve CHP'li milletvekilleri Kaplan'ın bu sözlerini alkışladı.

“ADAM GİBİ KONUŞ”
Mustafa Elitaş ayağa kalkıp konuşunca, Oktay Vural, “Adam gibi çık, 'tutumun hakkında söz istiyorum' de. Ne laf atıyorsun oradan?” diyerek tepki gösterdi.

Elitaş'ın, “Adam gibi konuş” demesi üzerine Vural, “Senin gibi konuşuyorum, hoplama zıplama orada, otur yerine” yanıtını verdi.
TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'nın, “(Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir) ibaresi artık sembolik irade haline gelecek” dediğini iddia eden Vural, teklifin geri çekilmesini istedi.

Sataşma gerekçesiyle söz alan Elitaş, milletvekillerinin konuşurken lafın nereye gittiğini iyi bilmeleri gerektiğini söyleyerek, “(Sen ne hakla başkanvekiline ders vermeye kalkıyorsun, adam gibi konuşursan olurum) dedi. Ben de Başkanvekiline 'temiz bir üslupla konuşmaya davet edin' dedim. Ondan önce benim gibi farklı konuşuyordun, benim gibi konuşmaya başlayınca adam gibi konuşmaya başladın” diye konuştu.

Elitaş'ın, “CHP, MHP'nin kuyruğuna mı takıldı, o onun kuyruğuna mı derken...” sözleri üzerine CHP ve MHP milletvekilleri ayağa kalkarak kürsüye yürüdü. Bunun üzerine Akşener, yeniden birleşime ara verdi.

“KUYRUK SİZSİNİZ”
Verilen aranın ardından, CHP, MHP ve BDP milletvekilleri yerlerinde ayağa kalkarak itirazlarını sürdürdü.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, AK Parti sıralarına doğru, “Biz Amerika'nın kuyruğunda değiliz. Amerika'nın kuyruğunda olanlar karşımıza çıksın” diye bağırdı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'a, “Hep sen konuşuyorsun, milleti birbirine kırdırıyorsun” diye bağırdı. Elitaş da Vural'a “Senin niyetin o” karşılığını verdi.

Vural, TBMM Başkanvekili Meral Akşener'e, “Elitaş'a kınama ya da uyarma cezası verin” diye seslendi. Bazı AK Parti milletvekillerinin bu sözler üzerine güldüğü görüldü.

Tepkisini sürdüren Vural, AK Parti sıralarına doğru, “Kuyruk sizsiniz. Sataşmayı yapan sizin grup başkanvekiliniz, senin komisyon başkanın değil mi? Biz size bir şey mi dedik? Hakaret ediyor Elitaş. Çoğunluk partisi, sataşan, hakaret eden onlar, her şeyi onlar yapıyor insaf yahu” şeklinde bağırdı. Vural, “İktidar partisi parmak zoruyla muhalefetin sesini kısıyor, dayatmayla, hakaretle sesimizi kısmaya çalışıyor. Böyle siyaset olmaz” diye sözlerini sürdürdü.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, “gürültü ve kavganın” sürdüğünü belirterek, İçtüzüğün 68. maddesine göre birleşimi, yarın saat 13.00'te toplanmak üzere kapattığını duyurdu. (ajanslar)