Genelkurmay ile Dışişleri'nin 'kapı' sorunu

Irak'a Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Ovaköy'de yeni bir sınır kapısı açılması konusunda, Dışişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı görüş ayrılığına düştü.

ANKARA - Irak'a Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Ovaköy'de yeni bir sınır kapısı açılması konusunda, Dışişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı görüş ayrılığına düştü. Görüş ayrılığının nedeni sınır kapısının güzergâhı. Dışişleri, güzergâhın ticaret ön planda tutularak belirlenmesini isterken, Genelkurmay, güvenlik önceliğinde ısrar ediyor.
TBMM Dışişleri Komisyonu dün Habur Sınır Kapısı'ndaki yığılmalar ve Suriye'den geçiş alternatifleri konusunda brifing aldı. Komisyonda ilk defa brifing için tutanak tutuldu. Brifingde yetkililer şu görüşleri bildirdi:
'Ticari yaklaşılabilir'
Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Akif Ayhan: İkinci kapıyla ilgili ticariden çok, siyasi sorun var. Türkiye, ikinci kapının Suriye sınırına yakın Türkmen bölgesinden geçmesini istiyor. Bu bölgede komşumuz işgal gücü ABD, ancak kontrol Barzani ve Talabani'de. Irak'ta yeni hükümetin kurulmasıyla soruna siyasi değil, ticari yaklaşılabilir.
Genelkurmay Başkanlığı' ndan yarbay Yücel Çopuroğlu: Ovaköy Kapısı açılır ve yeni güzergâh kullanılırsa KDP, buradaki kontrolünü ve gelir kaynaklarını kaybedecek. Ovaköy konusunda ABD, KDP'nin etkisi altında. Genelkurmay olarak yeni güzergâh konusunda ısrarlıyız. Habur ıslah edilir ve demiryolu geliştirilirse bölgede kaçakçılık daha çabuk önlenir.
Gümrükler Genel Müdürü Sezai Uçakhan: Habur'da çok ciddi bir tıkanıklık var. Petrol o bölgede uyuşturucudan daha çok gelir getiren bir konuma geldi. Kaçak olarak Türkiye'ye sokulan 40 bin ton petrol
İskenderun'da depo edildi. Habur'un iki tarafında da sorun yaşanıyor. Bunun için Ovaköy Kapısı açılmalı.
Habur Gümrük Kapısı'ndan günde yaklaşık 5 bin araç geçiyor. Türkiye, gümrükte büyük sıkışıklık yaşanması nedeniyle bir süredir alternatifler üzerinde çalışıyor. Bu alternatiflerden en önemlisi Silopi'de açılması planlanan Ovaköy Sınır Kapısı. Türk yetkililerin sınır kapısının açılması durumunda izlenecek güzergâha ilişkin Iraklı yetkililerle yaptığı görüşmelerden henüz bir sonuç alınamadı.