Genelkurmay: İncirlik tek yönlü kullanılıyor

Genelkurmay 2. Başkanı Org. Başbuğ, İncirlik Üssü'nün tek yönlü ve transit olarak kullanıldığını açıkladı.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, İncirlik Üssü'nün tek yönlü ve transit olarak kullanıldığını açıkladı. Başbuğ, "Bakanlar Kurulu'nun kararı doğrultusunda Genelkurmay olarak, İncirlik'in kullanımını, Türkiye'nin milli menfaatleri açısından uygun bulmaktayız" dedi.
Orgeneral Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda yapılan basın bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gündemine ilişkin bilgiler verdi. ABD'nin Irak'taki askerlerinin rotasyonu için İncirlik Üssü'nü kullanmaları konusunda Bakanlar Kurulu'nun vermiş olduğu bir karar olduğunu belirten Orgeneral Başbuğ, "Biz Genelkurmay olarak İncirlik Üssünü Irak'ta bulunan ABD personelinin rotasyonu maksadıyla kullanılmasını, Türkiye'nin milli menfaatleri açısından uygun bulmaktayız'' dedi.
Başbuğ, Kıbrıs konusunda, Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arasındaki sürecin devam ettiğini belirtti. Irak'ın kuzeyindeki PKK militanlarının silahlarını bırakarak Türkiye'ye teslim olması konusunda ABD'nin Türkiye ile tam uyum içinde olmadığını ifade eden Orgeneral Başbuğ, "ABD zamanlama açısından beklentilerimize tam cevap vermiyor, ama olaya iyimser olarak bakıyoruz" dedi.
Orgeneral Başbuğ, Irak'ta federatif bir yapının sorunları çözmeyeceğini, etnik ve dini farklılıkların istenmeyen olaylara neden olabileceğini söyledi.