Genelkurmay: Kıbrıs müzakerelerini takip ediyoruz

Korg. Babaoğlu, Kıbrıs görüşmelerinden, hem Türkiye'nin hem de KKTC halkının güvenlik beklentilerine yanıt verecek bir sonucun çıkmasını beklediklerini söyledi.


Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanı Hava Korgeneral Aydoğan Babaoğlu, Kıbrıs görüşmelerinden, hem Türkiye'nin hem de KKTC halkının güvenlik beklentilerine yanıt verecek bir sonucun çıkmasını beklediklerini belirtti.
Genelkurmay Başkanlığı'nın aylık basını bilgilendirme toplantısında, Kıbrıs konusu gündemin ilk sırasında yer aldı. Konuya ilişkin açıklama yapan Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Sabri Demirezen, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kıbrıs sorununa kalıcı ve adıl bir çözüm bulunmasını her zaman desteklediğini belirtti. Tümgeneral Demirezen, bu çerçevede TSK'nın çözüme ilişkin görüş ve tekliflerinin Çankaya Zirve toplantısında ve Ocak ayı Milli Güvenlik Kurulu toplantısında ifade edildiğini belirtti.
Demirezen, "Annan Planı'nda yer almasının gerekli olduğu düşünülen, Türkiye'nin ve KKTC'nin güvenlik gereksinimleri ışığında hazırlanan Genelkurmay Başkanlığı önerileri ve gerekçeleri 15 Şubat 2004 tarihinde yazılı olarak da Başbakanlığa sunulmuştur" diye konuştu.
Demirezen, KKTC ve Rum kesimi arasındaki görüşmelerin Lefkoşe'de başladığını anımsatarak, görüşmelerin BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu kapsamında yürütüldüğünü belirtti. Demirezen, görüşmelerin Genelkurmay Başkanlığı tarafından yakın biçimde izlendiğini de kaydetti.
Konuya ilişkin soruları yanıtlayan Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanı Hava Korg. Aydoğan Babaoğlu ise, TSK'nın, konuyla ilgili görüşlerinde bir değişiklik olmadığını vurguladı. Korg. Babaoğlu, "Hem Türkiye'nin hem de KKTC halkının güvenlik beklentilerine cevap verecek bir sonuç çıkması ümit ve beklentisi içindeyiz" dedi.
Korgeneral Babaoğlu, görüşmelerde Türk tarafının bu yönde gayret gösterdiğine inandıklarını da kaydetti. Babaoğlu, görüşmeleri yönlendirebilecek ve etkileyebilecek açıklamalar yapmanın uygun olmadığına da dikkati çekti.