Genelkurmay'dan eski DEP'lilerle hükümete ağır eleştiri

Genelkurmay 2. Başkanı Org. Başbuğ, cezaevinden çıkan eski DEP'lilerle hükümetin bu olay karşısındaki tutumunu eleştirdi.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı'nda düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında önemli açıklamalar yaptı. Başbuğ, konuşmasının bir bölümünü de cezaevinden çıkan eski DEP'li milletvekilleriyle hükümetin bu olay karşısındaki tutumuna ayırdı. Konuşmasının bu bölümüne "Mahkemeleri tamamlanmamış olan eski DEP milletvekilleri tahliye olur olmaz bir parti başkanı ile birlikte siyasi amaçlı gezi düzenlemişler" diye başlayan Org. Başbuğ daha sonra şöyle devam etti:
"Mitinglerde resmi dil dışında konuşmuşlar hatta bu konuşmaların birinde bölücü terör örgütünün eylemlerini altı ay daha durdurmalarını önerebilmişler, bir anlamda bürokrasideki tereddütten yararlanmışardır.
Bu konulara ilişkin hukuki mevzuatın idare tarafından uygulanmasında bazı eksikliklerin olduğu düşünülmektedir. Devletin bütün kurum ve kuruluşların önleyici ve yasal tedbirleri mevcut hukuk içerisende aynı kararlılıkla uygulamasının önemine inanmaktayız. Bu durum Türk Silahlı Kuvvetleri açısından ülke güvenliği için önemlidir."