Genelkurmay'dan 'Kıbrıs' açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı, 'Askerden çekince' haberini yalanladı: Kıbrıs konusunda görüşlerin uyumlaştırılması çalışmaları sürüyor.

Genelkurmay Başkanlığı, Kıbrıs sorununa çözüm konusunda ilgili kurumlar arasında, görüşlerin uyumlaştırılması ve somutlaştırılması amacıyla, çalışma ve görüşmelerin, demokratik ve modern bir ülkede olması gereken şekilde bir süreç içinde devam ettirildiğini açıkladı.
Genelkurmay Başkanlığı, TSK'nın Kıbrıs için Annan Planı'na çekince koyduğu ve itiraz ettiği yolundaki haberlerle ilgili bir açıklama yaptı. Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında şöyle denildi:
"Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs sorununa görüşmeler yoluyla adil ve kalıcı bir çözümün bulunmasının önemine ve gerekliliğine inanmaktadır. Bu kapsamda ilgili kurumlar arasında, görüşlerin uyumlaştırılması ve somutlaştırılması maksadıyla, çalışma ve görüşmeler, demokratik ve modern bir ülkede olması gereken şekilde, bir süreç içerisinde devam ettirilmektedir.
Bir gazetenin bugünkü nüshasında `Askerden çekince', `Genelkurmay'ın Hükümet'e de ilettiği Annan Planı'na yönelik itirazlarını açıklıyoruz' başlıklı bir haber yer almıştır. Söz konusu haber, gerçekleri yansıtmamaktadır. Milli bir dava olan Kıbrıs konusunda, görüşmecilerin gücünü olumsuz etkileyecek bu gibi haberlerden kaçınılmasının ve halkımızın sadece resmi açıklamalara itibar etmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir."