Generaller kazandı

Vakit'e 624 milyar tazminat
Vakit gazetesi, 312 generalin dava açtığı Asım Yenihaber imzalı yazı için toplam 624 milyar lira tazminat ödeyecek. Kararda, yazıyı RTÜK üyesi Mehmet Doğan'ın yazdığı da dile getirildi.

ANKARA - Dört kuvvet komutanı dahil 312 general, 'Onbaşı bile olamayacakların general olduğu ülke' başlıklı yazıyla kendilerine hakaret edildiği gerekçesiyle Vakit gazetesi aleyhine açtığı toplu davayı kazandı. Yazıyı kaleme alan Asım Yenihaber'in RTÜK üyesi Mehmet Doğan olduğuna karar veren mahkeme, Doğan'ı, gazetenin sahibini ve yazıişleri müdürünü, her generale 2 milyar olmak üzere toplam 624 milyar manevi tazminata mahkûm etti.
Üç davalı, 'İrticayla mücadele sezonu açıldı' başlıklı yazı nedeniyle de Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'a 4 milyar lira tazminat cezası ödeyecek.
23 Ağustos 2003 tarihinde Vakit gazetesinde yayımlanan yazı nedeniyle 312 generalin açtığı davanın, Ankara 20. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dün yapılan karar duruşmasına, generallerin avukatı Bilgin Yazıcıoğlu, davalılar Doğan ile Vakit gazetesi sahibi Nuri Aykon ve yazıişleri müdürü Harun Aksoy'un avukatları Atilla Metin katıldı.
'Doğan mı?'
Doğan'ın avukatı, müvekkilinin Asım Yenihaber olmadığı savunmasını yineledi. Avukat Metin, davacıların dosyaya sunduğu e-posta adresi ve internet protokol numarasıyla müvekkilinin adına ulaşıldığını, ancak herhangi bir kişinin de e-posta adresi verilerek suçlanabileceğine dikat çekti, bilirkişi incelemesi istedi.
Davacı avukatı Yazıcıoğlu ise, Türk Telekom'a mahkemece yazılan yazıya gelen cevapta da köşe yazısını e-postayla gönderen kişinin Mehmet Doğan olduğunun kanıtlandığını belirtirken, yargıç Bülent Çınar'ın sorusu üzerine, Doğan'ın internet protokol numarasının Nurullah Kuloğlu adlı ihbarcıdan geldiğini, ancak onun bunu nasıl elde ettiğini bilmediğini söyledi.
Gazetecilerin avukatları, yazının gazeteye faksla ulaştığını, halen bu metni bulmaya çalıştıklarını belirtirken, Vakit gazetesine konulan yayın yasağının kaldırılmasını istedi. Avukatlar, "Bu yasak başka yayın kuruluşlarına yok. Yalnızca bize uygulanması sansür" dedi. Yargıç, avukatları, başka yayın kuruluşları adına konuşmamaları konusunda uyardı. Avukatlar kanıt sunmak için süre istedi, ancak yargıç 'Araştırılacak konu kalmadı' diyerek davayı bitirdi.
'AİHM'ye gideceğiz'
Yargıç Çınar, yazıyla davacılara hakaret edildiği sonucuna ulaşarak Aykon, Aksoy ve Doğan'ı her davacıya 2'şer milyar lira olmak üzere toplam 624 milyar lira manevi tazminata mahkûm etti. Davalıların avukatları,
"Taleplerimiz dikkate alınmadı, tutanağa geçirilmedi, böylece savunma hakkımız kısıtlandı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceğiz" diyerek tepki gösterirken, yargıç kararın temyize tabi olduğunu anımsattı.
1 trilyonluk sonuç
Yargıç Çınar, daha sonra Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'la ilgili olarak yine Asım Yenihaber imzasıyla Vakit gazetesinde yayımlanan 'İrtica ile mücadele sezonu açıldı' başlıklı yazı nedeniyle açılan davayı görüştü. Vakit gazetesinin avukatları bu duruşmaya katılmayıp salonu terk ederken, Doğan'ın avukatı, müvekkilinin yazıyı yazan kişi olmadığını savundu. Avukat, "Bilirkişi incelemesi yaptırılmalı, aksi halde herkes herkesi ihbar edebilir, adalet allak bullak olur" dedi.
Bu davada da Aykon, Aksoy ve Doğan, orgeneral Eruygur'a hakaretten ortaklaşa 4 milyar lira tazminata mahkûm oldu. Mahkeme, her iki davada belirlenen tazminatlara yasal faiz yürütülmesine de karar verdi. Buna göre generallere ödenecek tazminat, 1 trilyon lira sınırına yaklaşacak.
İlk toplu ceza
Davalılar kararı Yargıtay'da temyiz edebilecek. Yargıtay kararı onaylarsa bu, benzer davalara da yol gösterecek. Böylece artık mesleklere hakaret nedeniyle o meslek mensuplarının her birine tazminat ödenmesine kapı aralanmış olacak.