'Gerekirse kan veririz'

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, YÖK yasa tasarısı nedeniyle gerginlik isteyenlerin kendileri olmadığını söyledi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, YÖK yasa tasarısı nedeniyle gerginlik isteyenlerin kendileri olmadığını söyledi. Çelik, "Gerginlik isteyenler her cihetten belasını bulsun. Bu ülke için kan da can da veririz" dedi.
Kan Haftası dolayısıyla TBMM'de kan verme kampanyası başlatan Kızılay'ın Şeref Holü girişindeki standına gelen Bakan Çelik'in öncelikle tansiyonu ölçüldü. Sabahleyin kahvaltı yapmaması nedeniyle tansiyonu düşük çıktığından kan veremeyen Çelik, YÖK'le ilgili şunları söyledi: "Problemleri görmezlikten gelmekle onları sadece halının altına sürmüş olursunuz, o da sıkıntı yaratır. Türkiye'de bir problem varsa hükümetlerin görevi onu çözmektir. YÖK yasa tasarısıyla yaptığımız budur."
Hiçbir hükümetin 'gerginlik' ve 'tansiyon yüksekliği' istemeyeceğini söyleyen Çelik şöyle devam etti: "Kavgadan, çatışmadan, gerilimden, medet uman ve bundan beslenen insanlar var. Ben bunları da sağduyuya davet ediyorum. Zaman zaman benimle ilgili olarak da efendim 'Gerginliği seviyor' falan diye yazmış bazı gazeteler. Ülkede gerginlik isteyenler her cihetten belasını bulsun, niye gerginlik isteyecekmişim ki ben? Bu ülkenin düşmanları gerginlik ister, bu halkın düşmanları gerginlik ister. Ben kamuoyunun ciddi bir rahatsızlığı olduğunu zannetmiyorum, bazı medya bu gerginliği artırıyor. Bu tansiyonu yükseltmek de düşürmek de medyanın yapabileceği bir iştir. Bu ülke için gerekirse kan da veririz can da veririz."
Çelik, NTV'de katıldığı canlı yayında ise YÖK ve ÜAK'la yeniden çalışmalarının mümkün olmadığını söyledi Çelik, "Biz gereken süreyi verdik. Ancak her iki kurum da gereken hazırlığı zamanında yapamadı. Ben kimsenin kucağına oturmam" diye konuştu.