'Gezi' yeni Türkiye'nin başarısıdır!

'Gezi' yeni Türkiye'nin başarısıdır!
'Gezi' yeni Türkiye'nin başarısıdır!
'Küreselleşme ve Yeni Sol' konferansında söz alan Alain Badiou'nun "Yaşasın yeni Türkiye Hareketi" diyerek salonu selamlamasına, katılımcılardan "Her Yer Taksim Her Yer Direniş" sloganıyla karşılık geldi.

'Küreselleşme ve Yeni Sol' konferansının ikinci gününe Alain Badiou'nun "Yaşasın yeni Türkiye Hareketi" diyerek salonu selamlaması damga vurdu. Katılımcılar Badiou'nun sözlerine "Her Yer Taksim Her Yer Direniş" sloganı ve alkışlarla karşılık verirken, Badiou ve Slavoj Zizek de Küresel Kapitalizmin her türüne karşı olduklarını vurguladılar.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi'nde Bakırköy Belediyesi ve MonoKL (Mono Kurgusuz Labirent) Yayınları işbirliğiyle düzenlenen "Küreselleşme ve Yeni Sol" konferansı, önceki gün ünlü Fransız filozof Alain Badiou ile başlayıp, dün ise Badiou ve Slavoj Zizek’in birlikte katıldığı oturumla noktalandı. Konferansı dinleyenler arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , milletvekili Süleyman Çelebi, CHP İl Başkanı Oğuz Salıcı, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen'de vardı.

DÜNYADAKİ MÜLKİYETİN TAMAMI YÜZDE 10'LUK KESİME AİT

Konuşmasına yaşasın yeni Türkiye hareketi diyerek başlayan Fransız felsefeci Alain Badiou salondaki aşırı kalabalığın yeni Türkiye hareketinin başladığının en güzel kanıtı olduğunu ifade ederek,” Bugün Türkiye’de kapitalizmim kendisiyle ve benim tuhaf yaratık olarak nitelendirebileceğim İslami kapitalizmle karşı karşıyayız. Ben kapitalizmin her türüne karşıyım.Gezi Direnişi ile birlikte siz hem kapitalizmin kendisine hem de İslami hükümetin sizi ezmesine karşı çıktınız. Toplumun tüm kesimleri bu karşı çıkış da bir araya geldi. Umarım bu karşı çıkışınıza devam edersiniz. Var olan bu yaratığa karşı yeni araçlar bulmayı da unutmamalısınız. Dünyada bugün dört akım biçimi söz konusu. Bunlardan ilki küresel kapitalizmin yanında olan sağcı hükümetler. Fransa’da, Türkiye’de olduğu gibi.

İkincisi küresel kapitalizmi kabul edilebilir hale getirmeye çalışan eski solcular. Üçüncüsü sert sağ diyebileceğim dinci, milliyetçi, ırkçı yaklaşımlar. Bunlara da faşist yaklaşımlar diyebiliriz. Dördüncüsü de hakiki anlamda komünizm Komünizm de bildiğiniz üzere bireylerin çıkarları değil halkın kolektif çıkarlarına yöneliktir. Komünizm kendisi soyut değil aslında somut bir deneydir. Bazen soruyorum neden böyle somut bir deney dünyanın yasası haline gelmez diye. Ama cevabı da kendim vereyim: Çünkü dünya nüfusunun %1’lik kısmı dünyadaki mülkiyetin %50’sine sahip olduğu için. Hatta dünya nüfusunun sadece %10’luk kısmı neredeyse dünyadaki mülkiyetin neredeyse tamamını elinde tutuyor. İşte asıl soru bunu nasıl kabul edebiliyoruz.” dedi.

'YENİ KOMÜNİZM MODELİNİ GELİŞTİRMELİYİZ'

Badiou konuşmasının devamında şunları söyledi: Dünyanın önündeki gerçek alternatif yeni komünizm modelinin geliştirilmesidir. Küresel kapitalizme karşı geçmişte komünist yönetimin yaptığı gibi korkunç devlet anlayışıyla değil ancak devletin olmadığı sadece halkın olduğu bir anlayışı geliştirmeliyiz. Yeni politik bakış açısını da bu yönde geliştirmelisiniz. Yeni komünist bakış açısı insanlık için bir umuttur.

Badiou ve Zizek yeni solu anlatacak


Slovenyalı ünlü felsefeci Slovaj Zizek de Gezi’yle beraber Türkiye’nin en büyük başarı hikayelerinden birine imza attığını belirterek,” Siz Gezi’yle beraber küreselleşmede sorun olduğunu ortaya koydunuz. Size oluşturulan cennette sorunlar ve sıkıntılar var dediniz. Dünyada aslında ters giden bir şeylerin olduğunu siz Türkiye’den gösterdiniz. Sokağa çıkarak taleplerinizi dile getirdiniz. Türkiye’deki mevcut iktidar biraz zeki olsaydı sizin yanınızda olurdu. Projeyi iptal ederdi. Eğer ben kalbimin derinliklerinde iyi bir solcu olmasaydım başbakana “iyi bir danışmana ihtiyacın var” derdim. Demagojik oyunu nasıl oynayacaklarını bilmiyorlar. Sizin taleplerinizi başlangıçta yerine getirselerdi iş bu noktaya varmayacaktı. Gezi benzeri isyanların hepsinin özünde küresel kapitalizme verilen tepki vardır. Sizin yaptığınız gerçekten olağanüstüydü." dedi. Alman işgaline karşı direnen C. de Gaulle örneğini vererek; "Genel irade seçimlerde %50 değildir küçük bir azınlık ta genel iradeyi temsil edebilir." diyen Zizek, dogmatik uykudan uyandıracak, itaat edin demek yerine gerçek özgürlüğe itecek bir liderliğin gereğini hatırlattı.

'GEZİ NOSTALJİ OLMAMALI'

Badiou'nun, “Öncelikli hedefin iktidar olmaması gerektiği, yeni bir siyasi alanın inşasının çok daha öncelikli olduğu” savını Zizek de, “Gezi'nin nostalji olmaması için belirli bir örgütlülüğün oluşup bize kalması gerekiyor.” sözleriyle somuta indirgedi.  Zizek'in genel iradesine paralel olarak büyük alkışla noktalanan konuşmasında Badiou: “Evrensellik kitlesel hareketlerin özü, evrenselliğe istememiz gerek, o takdirde bir kişi dahi kalsak gerçeklik kazanacaktır. Bunun için hareketinize devam edin, herkes için benim için... dedi.