'Gitmeye hazırlanıyorlar'

'Başbakan tahrik ediyor'
CHP lideri Baykal, Başbakan Erdoğan'ın anayasal kurumlar arasındaki çatışmaları tahrik ettiğini dile getirdi. Baykal, "Bu tartışmalar hep böyle başlar. Hâkimlerle tartışırlar, üniversitelerin hocalarıyla tartışırlar, gençlerle tartışırlar, medyayla tartışırlar, ondan sonra da giderler" dedi.
'Eğitim çığırından çıkar'
Baykal'ın sözleri şöyle: "Hükümet, kimlerin hangi üniversiteye gireceği konusunda karar verme yetkisini üniversite yerine bakanlığa vermek istiyor. Bu, olağanüstü bir yetkidir. Bakanlık siyasi bir kurum. Milli eğitim bu yolla çığırından çıkar."

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın marjinal ve militan çevrelerin etkisinde olduğunu söyledi. Baykal'ın grup toplantısında yaptığı konuşma şöyle:
Çığırından çıkar: Hükümetin yapmayı istediği değişikliğin özünde, kimin hangi alandan hangi üniversiteye gireceği konusunda karar verme yetkisinin üniversitelerden alınarak bakanlığa verilmesi yatıyor. Bu olağanüstü bir yetkidir. Bakanlık siyasi bir kurumdur. Milli Eğitim bu uygulamayla çığırından çıkar. Ben sana nasıl güveneyim? 1.9 milyon gencin geleceğiyle oynama yetkisini sana nasıl bırakayım?
Etme bulma dünyası: Erdoğan Türkiye'de temel anayasal kurumlar
arasında bir çatışmayı çok ileri bir noktada tahrik ediyor. Sayın Başbakan medyayı da karıştırmıştır. Başbakan kendisine en büyük katkıyı vermiş
olan, en büyük desteği sağlamış olan ve olağanüstü bir iyi niyetle ve yardımcı olma saikiyle, yol gösterme anlayışıyla, kendisine omuz vermeye çalışan çevreleri acımasız bir biçimde suçlamaya başladı. Etme, bulma dünyası...
Hep böyle başlar: Tartışmalar hep böyle başlar. Hâkimlerle tartışırlar, üniversite hocalarıyla tartışırlar, gençlerle tartışırlar, medyayla tartışırlar ve ondan sonra da giderler. Bu süreç işlemeye başlamış görünüyor. Hiç kızmasın. Medyaya, yazarlara, bize de kızmasın, bir an evvel derlenip toparlansın. Yoksa bu gidiş, iyi bir gidiş değil.
Kayıkçı kavgası: Tasarı yasalaşsa bile bu yılki sınavlara yetişme olanağı kalmamıştır. Ama YÖK tartışması kayıkçı kavgasına dönüşecek gibi görünüyor.
Hükümet konuyu TBMM'ye havale ederek geri çekilmenin şartlarını oluşturmaya çalışıyor. Erdoğan bir an önce marjinal ve militan çevrelerin etkisinden sıyrılmalı. Doları, euro'yu patlatmadan işine baklamalıdır.