'Gladyo örgütlenmesi, derin devlet yapılanmaları yeniden göreve çağrıldı'

'Gladyo örgütlenmesi, derin devlet yapılanmaları yeniden göreve çağrıldı'
'Gladyo örgütlenmesi, derin devlet yapılanmaları yeniden göreve çağrıldı'
Ortadoğu'dan Balkanlara kadar olan alanda bir bölgesel barış sürecini geliştirilmesinin ele alındığı görüşmeye ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 'Gladyo örgütlenmesi, derin devlet yapılanmaları yeniden göreve çağrıldı' dedi.

RADİKAL - Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve beraberindeki heyet, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın beraberindeki heyet ile görüştü. Görüşmeden sonra HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, görüşmeye ilişkin açıklamada bulundu. Silvan'daki duvar yazılarına ilişkin bir soru üzerine  Yüksekdağ, "Gladyo yapısı şu anda devrede. 90'lı yıllardan bizim çok iyi bildiğimiz hala izlerini silemediğimiz bir gerçekliktir gladyo örgütlenmesi. Özel harekat ve özel harekata yakın duran kesimlerde güvenlik güçlerinin içerisinde bir gladyo hareket tarzı ile davranan güvenlik güçleri var. Gladyo örgütlenmesi, derin devlet yapılanmaları yeniden göreve çağrıldı" dedi.

Görüşmede, Ortadoğu'dan Balkanlara kadar olan  alanda bir bölgesel barış sürecini geliştirilmesinin ele alındığını belirten Yüksekdağ, "Sayın Çipras da  bu konudaki çabasını dile getirdi. Mülteci sorunun bölgede barış siyasetinin geliştirilmesi ile mümkün olduğunu dile getirdik. Türkiye'de ve Suriye'de bir barış zemminin oluşturulmasının ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı sayın Çipras. Vurguladığı konulardan biri  de aynı zamanda  Kürt sorununda çözüm ve demokratikleşme, müzakere sürecinin, yeniden başlatılması vurgusuydu. Bunu başbakana ve hükümet ile yaptıkları görüşmede de dile getirdiklerini ifade etti. Kendileri bizleri parti heyetimizi, eş genel başkanlarımızı Atina'ya davet ettiler. Bundan sonra da karşılıklı iki parti ve ülke arasındaki ilişkileri sistematik bir biçimde sürdürme kararlılığımızı ifade ettik" diye konuştu.

ÇİPRAS HDP'YE HAYRAN

Görüşmede Çipras'ın HDP'nin siyasi çizgisine olan hayranlığını da dile getirdiğini belirten Yüksekdağ, "Sayın Çipras, Türkiye'de çok zorlu bir demokrasi mücadelesi yürütülüyor. Bu kadar zorlu koşullarda sizlerin bu direnme azmini ve çizginizde ısrar etme azmini göstermiş olmanız bizim ilham aldığımız ve hayranlık duyduğumuz bir duruş diye ifade etti. Biz tabi kimsenin gerek Çipras gerekse de başka bir siyasetçinin hayranlığını uyandırma kaygısı ile değil Türkiye'de gerçek anlamda demokratik yaşamı oluşturulması kaygısı ile mücadele ediyoruz. Sayın Çipras'ın sözleri siyasi nezaket" diye konuştu.

"GLADYO ÖRGÜTLENMESİ, DERİN DEVLET YAPILANMALARI YENİDEN GÖREVE ÇAĞRILDI"

Silvan'daki duvar yazılarına ilişkin bir soru üzerine  Yüksekdağ, "Gladyo yapısı şu anda devrede. 90'lı yıllardan bizim çok iyi bildiğimiz hala izlerini silemediğimiz bir gerçekliktir gladyo örgütlenmesi. Özel harekat ve özel harekata yakın duran kesimlerde güvenlik güçlerinin içerisinde bir gladyo hareket tarzı ile davranan güvenlik güçleri var. Yazılanlar ırkçı, ayrımcı. İdil'deki görüntüler de ürkütücü. Bölge halkı ürkmüyor gerçekleri bire bir yaşadığı için. Bir sorun yeniden hortlatıldı. Gladyo örgütlenmesi, derin devlet yapılanmaları yeniden göreve çağrıldı. Bu çok büyük bir sorun ve tehlikedir. Artık bölgede resmi güvenlik güçlerinin üzerinde bile şiddet uygulayan bir yapı var. bunu keşe hükümet ile tartışabilsek. Keşke güvenilir bir devlet mercisi olsa" dedi.  

'ÇETELER KARŞI TUTUM ALDIM, SORUŞTURMA BAŞLATILDI'

Yüksekdağ, "Silvan'da neredeyse çete tarzı ile hareket eden imha ekibine karşı tutum aldığım, sert davrandığım için bugün İçişleri Bakanlığı benim hakkımda soruşturma başlattı. Bu gladyo yapılanmaları hakkında herhangi bir soruşturma yok. Tam tersine üzeri örtülüyor. Bizler, İçişleri Bakanlığı ve hükümetin hedefi haline getiriliyoruz. Gerçeklerin üzerinin örtülmesine izin vermemeliyiz. Kamu güvenliğinin sağlanması için  devletin şiddet politikalarından vazgeçmesi gerektiğini dile getirmeliyiz" dedi.