Gökçek, eli kolu bağlı aday

AKP'de Melih Gökçek ile Turgut Altınok arasındaki Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı yarışı, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'özel statü' formülüyle Gökçek lehine çözümlendi.

ANKARA - AKP'de Melih Gökçek ile Turgut Altınok arasındaki Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı yarışı, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın
'özel statü' formülüyle Gökçek lehine çözümlendi.
Erdoğan, Gökçek ve Altınok arasında taraf olmamaya özen gösterirken, sorunu özel bir formülle çözdü. Buna göre Gökçek aday gösterilecek ancak bu adaylık 'özel statülü' olacak. 'Gökçek'in elini kolunu bağlayarak aday yapılması' diye ifade edilen formüle göre ekibi veto edilerek Gökçek yalnız hale getirilecek. 10 yıldır Gökçek'le belediyede yakın çalışan isimlerin hiçbirinin meclis üyeliklerine aday olmasına izin verilmeyecek. Gökçek'in çalışacağı meclis üyelerinin tümünü parti belirleyecek. Böylece Gökçek'e AKP'nin kuruluş aşamasında başka bir parti kurarak Erdoğan'la rekabet etmesinin unutulmadığı hatırlatılacak. Altınok'a da bir dönem daha Keçiören'de devam etmesi önerilirken bundan sonraki seçim için büyükşehir sözü verilecek.