Gökçek: Otorobotun yerine dinozor koyabiliriz

Gökçek: Otorobotun yerine dinozor koyabiliriz
Gökçek: Otorobotun yerine dinozor koyabiliriz
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, AOÇ kavşağına yerleştirilen otorobot heykellerine ilişkin olarak, "Robotu oraya sembol diye sabit koymadık. İlgi çekmek için koyduk. 1 trilyon para harcasak, Ankapark'ın reklamını bu şekilde yaptıramazdık. Oraya normalde 40 metrelik dinozor heykeli koyacaktık. İlerideki günlerde belki koyabiliriz" diye konuştu.

RADİKAL - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları ASKİ ile EGO’nun 2014 mali yılı Faaliyet Raporları’nın sunumunu yaptı. Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda, Başkan Gökçek, sinevizyon eşliğinde 2014 yılının çalışmalarını yaklaşık 2,5 saatlik bir sürede anlattı. 

“ANKAPARK, AYRI BİR RENK KATACAK”

Başkan Gökçek, Başkent turizmine büyük ivme kazandıracak olan ve şimdiden ses getiren Ankapark projesine ilişkin, fotoğraf, animasyon ve video görüntüleri eşliğinde şu bilgileri verdi: “1 milyon 200 bin metrekarelik temaparkın, 940 bin metrekarelik bölümü Hayvanat Bahçesi’nden oluşuyor. Bunun 86 bin 100 metrekarelik kapalı alan ve 1 milyon 113 bin 900 metrekaresi de açık alandır. 70 bin metrekaresi ise kapalı çelik çadırlardan oluşuyor...

Ankapark’ta yaklaşık 1247 oyuncak bulunuyor. Bunların içinde dünyanın en büyük Roller Coaster’ı bu parkın içinde. Bundan dünyada sadece 2 tane daha var. Bu da üçüncü. Daha küçük olanlarından da 14 adet bulunuyor. Bu sayıyı 18’e çıkaracağız. Bu çaptaki temaparklarda dünyada en çok 18 tane var. İnşallah biz de 19’a çıkararak, rekor kıracağız? Burada çok büyük bir fıskiye gösterimiz de olacak her akşam. 209 metre genişliğinde 120 metre yüksekliğinde bir şov. Bunun da Ankara’ya ayrı bir renk katacağını düşünüyorum.

Burası baştan sona gezilmek istenirse ancak 3 günde gezilebilir. Belediye Meclis üyelerimize burayı gezdirmekten gurur duyarım. Önümüzdeki meclis toplantısı öncesi burada neler yapılıyor diye göstermek ve gezdikten sonra da görüşlerinizi almak isterim. Buraya hafta sonları en az 70-80 bin kişi gelir diye düşünüyoruz. Selçuklu mimarisinin hakim olduğu giriş kapısı bitmek üzere. Açılan yürütmeyi durdurma davaları nedeniyle bu kadar gecikti.”

OTOROBOT AÇIKLAMASI

Başkan Gökçek, AOÇ kavşağına yerleştirilen otorobot heykellerine ilişkin olarak da, “Robotu oraya sembol diye sabit koymadık. İlgi çekmek için koyduk. 1 trilyon para harcasak, Ankapark’ın reklamını bu şekilde yaptıramazdık. Oraya normalde 40 metrelik dinozor heykeli koyacaktık. İlerideki günlerde belki koyabiliriz” diye konuştu.

532 KİLOMETRE YENİ YOL AÇIMI

2014 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent’te ihtiyaç duyulan bölgelerde 18 adet köprü, alt ve üst geçit yapıldığını anlatan Başkan Gökçek, ayrıca yine 3 tane büyük yaya üst geçidi imalatı gerçekleştirdiklerini de kaydetti.
Büyükşehir Belediyesi’nin, Ankara genelinde toplam 532 kilometre yeni yol açımı gerçekleştirdiğini ve bunun neredeyse İstanbul -Ankara arasındaki mesafeye denk geldiğini ifade eden Başkan Gökçek, 1071 Malazgirt Bulvarı, Batı Bulvarı, yol genişletme ve yenileme çalışmalarından örnekler verdiği açıklamalarını “inanılmaz rakamlar” diyerek nitelendirdi.

"2014'DE 167 BİN 971 BOYLU AĞAÇ DİKİLDİ"

Sunumuna 1994 yılında kişi başına düşen yeşil alan miktarının 2.08 metrekare olduğunu hatırlatarak devam eden Başkan Gökçek, bu rakamın bugün 19.54 metrekareye çıktığını söyledi. Başkan Gökçek, 2014 yılında Ankara’ya 167 bin 971 adet nitelikli boylu ağaç dikimi yapıldığını, 6 milyon 729 bin 915 adet çalı dikildiğini, ilçelerden temin edilen 23 milyon 346 bin 126 adet mevsimlik çiçek üretimi ve dikimi gerçekleştirildiğini anlatarak, bunun yanı sıra koşu yolu, kamu kurum ve kuruluşlarının çevre düzenlemesi, basketbol ve voleybol sahası yaptıklarını da kaydetti.

İlçe ve köylere 122 adet oyuncak grubu monte edildiğini de ifade eden Başkan Gökçek, Başkent’te 2014 yılın içerisinde her biri birbirinden güzel ve büyüklükte 24 adet yeni park yaptıklarını, böylece 1994 yılında 19 olan park sayısının 2014 yılında 371’e çıktığını söyledi. Sunumunda dev rekreasyon alanlarıyla beraber parklarının bakımının da en az yapımı kadar önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi olarak bakım-onarım ve estetik çalışmalarını da büyük bir başarıyla sürdürdüklerini kaydetti.

“BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANI YÜZDE 44 İLE REKOR”

Kavşakkaya Barajı ile Çubuk-2 Barajı arasında 14 kilometre uzunluğunda iletim hattı döşendiğini ve acil durumlarda karşılıklı besleme yapılabileceğini anlatan Başkan Gökçek, Başkent’in içme suyu ihtiyacının karşılandığı 8 barajdaki toplam doluluk oranlarının sevindirici bir durumda olduğunu belirterek, “Şu anda barajlarımız yüzde 44 doluluk oranına sahip. Bu bir rekor sayılır. Ocak ayından bu yana barajlara gelen su miktarı 297 milyon metreküp. Bu da mükemmel bir rakam” dedi.

EGO’nun 2014 faaliyetlerini de Meclis üyelerine anlatan Başkan Gökçek, kent içi toplu taşımanın en önemli ayaklarından biri olan EGO otobüslerinin her gün 313 hatta günlük ortalama 1215 adet otobüsle, 2 milyon 904 bin 668 sefer yaparak toplamda 229 milyon 818 bin 961 kişiye taşıma hizmeti verdiğini söyledi.

Toplu taşımda hizmete koyduğu doğalgazlı otobüslerle dünyanın en çevreci otobüs filosuna sahip olan EGO Genel Müdürlüğü’nün, bu konuda uluslararası ödüller aldığını ifade eden Başkan Gökçek, ulaşım hizmetleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Otobüs parkında mevcut 1761 otobüsten 1290 adedi doğalgazlı otobüstür. Otobüslerde engelli vatandaşların faydalanabilmesi için 2014  yılında 480 adet engelli rampası yapılıp, toplamda 930 adet otobüsün engelli rampası bulunuyor. 2014 yılında 60 adet yeni yürüyen merdiven ile 15 adet engelli asansörü yapılmıştır. 'Durakta bekleme son' sloganıyla EGO Cep’te uygulamasına başladık. Trafik Kameraları sayısı 70’e çıktı. Araç içi yolcu bilgilendirme sistemi 3 bin adet. Akıllı bilet, akıllı durak, Akıllı kart hizmetleri devreye girdi. Raylı sistem hizmetlerine gelince. Ankaray ile 37 milyon yolcu, metro ile 53 milyon yolcu taşındı. Kızılay-Çayyolu Metrosu, Batıkent-Sincan Metrosu devreye girdi. Keçiören-Tandoğan yıl sonuna doğru devreye girmiş olur inşallah. Yenimahalle-Şentepeye teleferik yaptık. Bu ay sonu yeni durağını da devreye sokmuş oluruz.”

“ANKARA’NIN YÜZ AKI BİR YIL”

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketlerin 2014 yılı faaliyetlerini de anlatan Başkan Gökçek, 1200 slaytlık sinevizyon sunumunun ardından kısa bir değerlendirmede bulundu. Meclis üyelerinin çalışmalara ilişkin sorularını da cevaplandıran Başkan Gökçek, daha sonra, “2014 yılı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yüz akı bir yıl oldu” dedi.

Siyasi parti ayrımı yapmadan çalışmalarında kendilerine destek veren veya vermeyen herkese teşekkür ederek konuşmasını sürdüren Başkan Gökçek, “Ankara hepimizin. Bundan sonra da aynı güçle devam etmeye çalışacağız. İnşallah önümüzdeki seçimlere kadar vaat ettiğimiz diğer sözlerimizi de yerine getirmeyi Allah bize nasip eder” diye konuştu.

Başkan Gökçek’in konuşmasının ardından Meclis üyelerinin isteği üzerine Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO’nun 2014 yılı Faaliyet Raporları, bugün gerçekleşecek Meclis Toplantısında görüşülmeye devam edilerek, oylanacak.