Gözaltında ölüm sanıkları beraat etti

Edremit ilçesinde üç yıl önce iki kadını taciz ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan lise öğrencisi 16 yaşındaki Özgür Ünal'ın, Edremit Emniyet Müdürlüğü nezarethanesinde ölü bulunmasıyla ilgili 7 polisin yargılandığı davada, 5 polis beraat etti.

BALIKESİR - Edremit ilçesinde üç yıl önce iki kadını taciz ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan lise öğrencisi 16 yaşındaki Özgür Ünal'ın, Edremit Emniyet Müdürlüğü nezarethanesinde ölü bulunmasıyla ilgili 7 polisin yargılandığı davada, 5 polis beraat etti. Üçer ay ceza alan iki sanığın cezası ise paraya çevrilerek ertelendi.
Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 36'ncı duruşmada sanık polislerden komiser Hakan İzmir, polis memurları Ekrem Çırakoğlu ve Hayri Güntürk ile sanık avukatı Yılmaz Rona hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Sadık Özkan, basın mensuplarının fotoğraf ve görüntü almasını yasakladı ve bu kararını tutanaklara geçirdi.
Mahkeme heyeti, zanlı polislerden komiser Hakan İzmir ve polis memurları Ekrem Çırakoğlu'na, TCK'nın 230/1 maddesi gereğince 'görevi ihmal' suçundan üçer ay hapis, 142 milyon 365 bin lira para cezası verdi. Hapis cezası para cezasına çevrilirken, zanlıların mahkemedeki durumları gözönünde bulundurularak para cezaları da ertelendi. Tutuksuz yargılanan beş polis memuru ise beraat etti. Müdahil avukatlar ile baba Osman Ünal, karara tepki gösterip temyize başvuracaklarını söyledi.