Gözaltındaki ODTÜ'lüler için açıklama

Gözaltındaki ODTÜ'lüler için açıklama
Gözaltındaki ODTÜ'lüler için açıklama
Başbakan Erdoğan protestosu nedeniyle gözaltına alınan 12 öğrenci için Ankara Barosu avukatları bir basın açıklaması yaptı.

Radikal.com.tr – Başbakan Tayyip Erdoğan ’a yönelik protesto gösterileri ve polis müdahalesine karşı boykot eylemleri dikkat çeken ODTÜ’lü öğrencilere yönelik operasyonlar düzenlendi. 12 öğrencinin gözaltına alınmasıyla ilgili Ankara Adliyesi'nde bir açıklama yapan avukatlar, "Öğrenciler yıldırılmaya çalışılıyor" dedi. 


GÖZALTINA ALINAN ÖĞRENCİLER


Ankara polisinin bu sabah yaptığı ev baskınlarında 12 öğrencinin gözaltına alındığı bildiriliyor. Etkin Haber Ajansı ‘onlarca evin basıldığını’ duyururken, gözaltına alınanların isimlerinin Bedirhan Şen, Mert Atmaca, Mustafa Bozkurt, Hasan Koç, Hüseyin Koç, İlhan Aslan, Can Kaya, Güven Kazım Altunkaya, Cem Dursun, Batuhan Demirci, İlhan Şen ve Sercan Çınar olduğu öğrenildi.
Polisin öğrencilerin durumunu sormak için arayan avukatlara ise, “Birkaç kişi alacağız, operasyon bitince sayıyı görürsünüz" dediği öğrenildi. Operasyon talimatını veren savcı ise Ankara'da 13 tıp öğrencisinin yargılandığı KCK davasının da savcısı olan Sadık Bayındır.

AVUKATLARDAN BASIN AÇIKLAMASI

Ankara Barosu avukatları da öğle saatlerinde Ankara Adliyesi'nde bir basın açıklaması yaparak gözaltıları duyurdu. Açıklamayı yapan Baro Yönetim Kurulu Üyesi Erol Aras, "Demokratik hakkını kullanan öğrencilere hükümet gözdağı vermeye çalışıyor" dedi. Aras gözaltına alınan öğrenci sayısının 12 olduğunu doğrularken, öğrencilerin yanında olduklarını dile getirdi.

ZAMAN: 20 ÖĞRENCİ DAHA ALINACAK

Gözaltına alınan 12 öğrenci için 'kitleyi polise karşı kışkırtmak' ve 'terör' suçlamaları yöneltildiği öğrenilirken, Zaman gazetesi internet sitesinden, "10 öğrencinin gözaltında olduğunu ve 20 öğrencinin daha gözaltına alınacağını" duyurdu. Başbakanın protesto edildiği ODTÜ eylemlerinde 400 terör örgütü üyesi öğrenci bulunduğunu, bunların 50'sinin tespit edildiğini iddia eden Zaman, operasyonun " PKK \KCK ve DHKP-C"ye yönelik olduğunu öne sürdü. Zaman'ın haberinde ayrıca, "şüphelilerin ikametgahlarında biri kuru sıkı, diğeri de kuru sıkıdan bozma iki adet tabanca ele geçirildiği" bilgisi verildi.