Grup Başkanvekilleri iç tüzük için toplanacak

Grup Başkanvekilleri iç tüzük için toplanacak
Grup Başkanvekilleri iç tüzük için toplanacak
AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, içtüzük krizi nedeniyle yarın saat 14.00'te siyasi parti grup başkanvekillerinin bir araya geleceğini açıkladı.

ANKARA - AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Merkez Yürütme Kurulu toplantısı öncesi AKP Genel Merkezi’ne girişi esnasında soruları yanıtladı.

Elitaş, iç tüzük krizinin nasıl aşılacağı yönündeki bir soruya “Arkadaşlarımızla istişare ettik, yarın saat 14.00’de TBMM’de siyasi parti grup başkanvekili arkadaşlarımızla iç tüzük konusundaki değerlendirmeyi yapacağız. Ümit ediyorum, yarın başkanvekillerin kararından olumlu bir netice çıkar” dedi.

Elitaş TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda tüm siyasi partilerin bu konuya olumlu yaklaştığını kaydederek şunları söyledi:

“Açıkçası, TBMM’nin etkin ve verimli çalışması için onların da aynı kanaatte olduğunu biliyoruz. Özellikle tek madde üzerinde yoğunlaşılan bir konu, iç tüzüğün 19. Maddesi grup ve danışma kurulu önerilerinin, bizim teklifimiz her grup bunu eş dakikayla ifade etsin. Bunu mecliste meclis başkanımız da ‘haftada bir gün olsun Salı günleri tamamen denetime ayrılalım’ dedi, biz o an makul diye ifade ettik. Arkadaşlarımızda eğer ki, meclis kürsüsünden söyledikleri danışma kurulundaki ifade ettikleri ‘TBMM denetimi yapamıyor’ şeklindeki eleştirileri yapanlara yapılan bir teklifti. Biz o teklifi o gün için uygun gördük. Yarın 14.00’de tüm siyasi parti grup başkanvekillerimize haber verdik, ‘uygun’ dediler. Bugün yapmayı planlıyorduk, akşam 19.00’da ama bir siyasi parti grup başkanvekilimizin önceden planlanmış programı olunca yarın 09.00 ya da 14.00 diye söylemiştik. Biraz önce saat 14.00’de olmasını teyit ettik.”

MEDENİYET CANAVARLIK YAPIYOR
Elitaş, AB Bakanı Egemen Bağış hakkında Zürih Başsavcılığının ön incelemeyi başlatılmasına ilişkin olarak, “Sayın Bakan oraya gittiğinde özgürlük adına bir şey söyledi, saçma sapan iddialarla ilgili bir şey söyledi. Ben de Zürih’e gidersem aynı şeyleri yaparım. Bizimle ilgili de herhalde bir ön inceleme başlatırlar. Yani ‘medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar’ ifadesi Akif’in o veciz sözünde gerçekleşmiş oluyor. Hatta medeniyet değil tek dişi kalmış canavarlık yapıyor. İfade özgürlüğüne hiçbir şeyin engel olmaması gerekiyor” dedi.(anka)