Güçbirliği'nde hayal kırıklığı

Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Diyarbakır ve Batman'da Demokratik Güçbirliği'nin önde gitmesi, SHP İl Merkezi'nde sevinçle karşılandı. Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Kul, İl Başkanı Eyüp Altaylı ile birlikte seçim sonuçlarını takip eden SHP'liler ilk sonuçları alkışlarla karşıladı.

İSTANBUL/ANKARA- Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Diyarbakır ve Batman'da Demokratik Güçbirliği'nin önde gitmesi, SHP İl Merkezi'nde sevinçle karşılandı. Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Kul, İl Başkanı Eyüp Altaylı ile birlikte seçim sonuçlarını takip eden SHP'liler ilk sonuçları alkışlarla karşıladı. Bu arada Güneydoğu'daki oyların erken açıklanması nedeniyle SHP'nin ülke genelinde ikinci parti şeklinde sunulması sevinç yarattı. İlerleyen saatlerde SHP'nin kazanmayı umduğu bölgelerde geride kalması ve ülke genelindeki oy oranının birden düşmesiyle şaşkınlık yaşandı. SHP İl Başkanı Eyüp Altaylı, "Elde edilen sonuçlar bizim için hayal kırıklığı oldu. Genel oy oranı yüzde 8 sınırında kalırsa, güç birliği yola devam edecek" dedi.
Karayalçın: Yenildik ama başarılıyız
SHP Genel Başkanı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Karayalçın, dün saat 22.00'de SHP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı yaparak "Ankara kaybedilmiştir, bundan dolayı üzgünüm" dedi. Seçimlere ilk defa giren partisinin aldığı sonucu başarılı olarak niteleyen Karayalçın, seçimlerin ardından Demokratik Güçbirliği'nin işbirliğini sürdürmek için tekrar bir araya geleceğini belirtti. Tüm sol partilerin, sonuçlara göre her şeyi yeniden ele alıp yeni arayış içine girmesinin zorunlu olduğunu savunan Karayalçın, gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.