Gül 2014'te aday olabilir

Gül 2014'te aday olabilir
Gül 2014'te aday olabilir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ün görev süresi 2014 yılının ağustos ayında dolacak.

Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanı Gül'ün süresini 7 yıl olarak belirledi. Ayrıca mahkeme Gül'ün 2014'te yeniden aday olabilmesinin de yolunu açtı.

ANKARA - Anayasa Mahkemesi (AYM), doğrudan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresini ilgilendiren Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu’ndaki değişikliklerle ilgili merakla beklenen kararını vererek, Gül’ün görev süresinin 7 yıl olduğunu, buna karşın ‘5+5’ şeklindeki yeni sistemde de aday olabileceğini bildirdi.
Anayasa Mahkemesi, Başkan Haşim Kılıç başkanlığında dün gerçekleştirdiği toplantıda, CHP ’nin, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun bazı hükümlerini iptali istemiyle açtığı davayı esastan karara bağladı. Saat 09.30’da başlayan toplantı saat 14.30’da bitti. Mahkeme, CHP’nin, 2007 tarihinde cumhurbaşkanının görev süresini 7 yıldan 5 yıla çeken Anayasa değişikliğinin mevcut Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü de etkilediği ve Gül’ün görev süresinin “7 değil 5 yıl olduğunu” savunarak yaptığı itirazı yerinde bulmadı. Mahkeme, Gül’ün görev süresinin ‘7 yıl’ olduğunu oy çokluğuyla kararlaştırdı. 16 üyeden 12’si ‘7 yıl’ derken Fulya Kantarcıoğlu, Mehmet Erten, Osman Paksüt ve Zehra Ayla Perktaş karara karşı oy kullandı.
Mahkeme, CHP’nin, geçmiş dönemde cumhurbaşkanlığı yapmış kişilerin ‘5+5’ şeklindeki yeni sistemde aday olamayacakları yönündeki hükmün iptali konusundaki talebini ise yerinde gördü. Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu’nun geçici 1. maddesinin ikinci fıkrasındaki, “31 Mayıs 2007 tarihli ve 5678 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce seçilen Cumhurbaşkanları, iki defa seçilememeleri kuralı dahil, Anayasa’nın değişiklik öncesi hükümlerine tabidir” ibaresi Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Böylelikle ikinci kez adaylık yolu kapanmış olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, ‘5+5’ sisteminde tekrar aday olma yolu açıldı. 

Erdoğan ile rakip olur mu?
AYM, Gül’ün görev süresinin ‘7 yıl’ olduğu yönündeki kararıyla, Köşk için bu yıl Ağustos ayında yapılması söz konusu bir seçimi, dolayısıyla da Türkiye siyasetinde dengelerin değişmesini ‘şimdilik’ ortadan kaldırmış oldu. Buna karşın siyaset kulislerinde pek intimal verilmese de Gül 2014’te Başbakan Erdoğan’a rakip olabilir.

İKTİDAR NE DEDİ?
TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Bu bir yargı kararıdır. Uyulması gereken bir karardır. Meseleye öyle bakmak lazım. Şu an Türkiye içinde bana göre çok tartışılabilecek bir yanı da yoktur. Ne Cumhurbaşkanlığı sorunu var ne de süreyle ilgili bir durum var. Herkes çıkan yasayı özü itibariyle benimsemiş durumda. Geri kalanı adaylıkla ilgili konudur.
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: Kararı olumlu buluyorum. Farklı bir karar çıkması Türkiye’yi zora sokardı. İyi düşünülmüş, isabetli bir karar olarak görüyorum. Haziran ayının ortasındayız. Eğer aksi bir karar çıksaydı ağustos ayının ortasında cumhurbaşkanlığı seçimi yapılması gerekiyordu.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz: Raportör de bunu daha önce kamuoyuna açıklamıştı. O doğrultuda bir karar çıktı. En son Meclis tarafından seçilen Cumhurbaşkanı Sayın Gül oldu. Bundan sonra cumhurbaşkanını halk seçecektir. O zaman ki yürürlükteki anayasamızın hükmü de buydu. Bu doğrultuda alınmış bir karardır.

MUHALEFET NE DEDİ?
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli : Cumhurbaşkanlığı görev süresinin ‘5 5’ yıl olarak tayin edilmesine rağmen, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın tutarlılıkla, objektiflikle ve adaletle bağdaşır ve izah edilebilir hiçbir tarafı görülmemiştir. Partimiz Gül’ün görev süresinin beş yılla sınırlı olduğuna inanmaktadır.
BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan: Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile herkes gibi Sayın Abdullah Gül’ün de aday olma hakkı doğmuştur. Bunu kullanır, kullanmaz ayrı konu ama Türkiye siyasetinde yeni bir dönem yeni bir tartışma süreci başlamıştır. Çünkü bu kararla beraber sayın Gül’e kapatılan kapı açılmıştır.
CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan: Bu kararla mahkeme Anayasa’nın artık yasa ile değiştirilebilmesinin yolunu açmıştır. Bu da anayasa hükümlerini, değiştiren bir yasanın dahi Anayasa Mahkemesi tarafından onay göreceği yolundaki endişelerimizi arttırmıştır. (RADİKAL)