Gül: AB 'Hayır' derse iflas eder

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kopenhag Siyasi Kriterleri'nin karşılanmadığını söylemenin Türkiye'ye karşı büyük bir haksızlık olacağını belirterek...

İSTANBUL - Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kopenhag Siyasi Kriterleri'nin karşılanmadığını söylemenin Türkiye'ye karşı büyük bir haksızlık olacağını belirterek, "Bugün Türkiye, yapılacakların hepsini yapmıştır, Kopenhag Siyasi Kriterleri'ni gerçekleştirmiştir, müzakerelere başlamaya hazırdır" dedi.
Gül, Boğaziçi Yöneticiler Vakfı tarafından Dedeman Oteli'nde düzenlenen 'Türk Dış Politikasında Yeni Ufuklar' konulu paneldeki konuşmasında hükümetin kararlı bir şekilde çalışarak yapması gerekenleri yaptığını söyledi. Gül, rehavete kapılmamak gerektiğini de belirterek şöyle konuştu:
"Şimdi AB ülkeleri, bu yapılanları takdir etmek zorundadır. Hurafelerin ve ortaçağ argümanlarının ötesine gidildiğinde yapılacak seçim gayet açıktır. Türkiye'yi almak değil, sudan sebeplerle Türkiye'yi almamak AB fikriyatının iflası olacaktır. Bu fikriyat kaybolduğunda, geriye sadece ruhsuz bir bürokratik mekanizma kalacaktır. AB'nin böyle bir davranış içerisine gireceğine ihtimal vermiyoruz. Türkiye'nin üyesi olduğu bir AB, gelişen barış ülküsünün ve medeniyetler arası uyumun beşiği haline gelecektir. Türkiye'nin AB'ye üyeliği maddi açıdan Avrupa ülkelerinin menfaatinedir. Türkiye üyeliğe hazırdır."