Gül: AB'nin Türkiye'ye hayır demesi imkansız

CNN Türk'te konuşan Dışişleri Bakanı Gül, "Türkiye AB yolunda geri dönülmez noktada. AB’nin Türkiye’ye hayır demesi imkansız" dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Türkiye AB yolunda geri dönülmez noktada. Bundan sonra AB’nin Türkiye’ye hayır demesi imkansız" dedi.
CNN Türk'deki 'Manşet' programında Mehmet Ali Birand’ın sorularını yanıtlayan Gül, Anayasa değişikliklerini CHP’ye rağmen Meclis'e göndereceklerini ve CHP’yi kendi vicdanıyla başbaşa bırakacaklarının sinyalini verdi. Gül'ün değerlendirmeleri şöyle:
* KÜRTÇE YÖNETMELİĞİ BU HAFTA ÇIKACAK: İlerleme raporunda 'yapacağız' dediğimiz her şeyi yapacağız. RTÜK, dil kursları ve Sayıştay ile ilgili düzenleme bu hafta çıkacak. Geriye YÖK ve DGM kalıyor. Büyük stratejik meseleler, pazarlık konusu olmaz.
* AB CHP'NİN DE PROJESİ: AB sadece AKP’nin değil, CHP’nin de projesi. Türkiye AB’den tarih almaya çok yakın. Artık geri dönülmez noktadayız. Onlar da bu durumu kendi vicdanlarında kabul etmiş vaziyetteler. 11 Eylül ve Irak savaşı sonrası AB Türkiye’nin önemini anladı. Bundan sonra 'Siz müslümansınız almayız' diyemezler. Bence bundan sonra AB’nin Türkiye’ye hayır demesi imkansız.
* DEP DAVASI: Tutuklu yargılama sürdükçe görüntü açısından Türkiye zarara uğruyor. Bu bir imaj sorunu. Biz yeniden yargılanmayla ilili yasayı çıkarıp üzerimize düşeni yaptık. Bundan sonrası yargının işi. Yargı süreci uzadıkça bu sorun büyütülüyor.
* KIBRIS: 1 Mayıs tarihi son derece önemli. Müzakereler Annan planı temel alınarak yapılacak. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş bu tutum değişikliğini içine sindirdi. Müzakereci olarak Papadopulos ne kadar inandırıcıysa Denktaş da o kadar inandırıcı olur. Biz Annan Planı referans alınarak müzakerelerin başlamasına 'evet' diyoruz. Kesin bir şey söylemeden önce Rumlar ne diyecek onu görmek istiyoruz. Şimdiye kadar Kıbrıs konusunda hep kolaycılık yapıldı. Ama artık gidecek yol kalmadı. 1 Mayıs öncesi sorunun çözülmesi hem KKTC hem de Türkiye’nin çıkarınadır.
* ERDOĞAN'IN ABD GEZİSİ: ABD ile yaşadıklarımız geride kaldı. Şimdi her şey daha ileri düzeyde ilerliyor. ABD ile ilişkilerimiz Irak'la sınırlı değil. Konuşacak çok şeyimiz var.
* IRAK'TA COĞRAFİ FEDERASYONA EVET: Dini ve etnik federasyona 'hayır', coğrafi federasyona 'evet' diyen Gül, "Kan dökülür" şeklindeki Genelkurmay açıklamasını ise "Eski acılı dönemlere dönülmemesi gerekiyor" diye değerlendirdi.