Gül: Adresi Yüce Divan

Gül: Adresi Yüce Divan
Gül: Adresi Yüce Divan
Başbuğ'la ilgili soruya Cumhurbaşkanı Gül'ün yanıtı: "Başbakan'ın söylediği şeyleri destekliyorum. Şahsi kanaatim anayasadaki maddenin daha geçerli olduğu yönünde, Yüce Divan olarak."

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklu yargılanmasından duyduğu rahatsızlığı açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de sessizliğini bozdu. Erdoğan’ı ‘desteklediğini’ ifade eden Gül, İlker Başbuğ’un Yüce Divan’da yargılanması yönünde görüş açıkladı. Gül dün konuğu Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile düzenlediği basın toplantısında, soruları yanıtladı. Gül, bir gazetecinin Erdoğan’ın açıklamasını hatırlatarak, “Sayın Başbuğ’un tutuklu yargılanmasından dolayı düşünceniz nedir? Başbuğ’un, Yüce Divan’da mı, özel yetkili mahkemede mi yargılanmasını kişisel olarak düşünüyorsunuz?” diye sordu. Gül, şunları söyledi: “Sayın Başbakan’ın söylediği şeyleri ben de destekliyorum. Zaten bu konuları daha önce de ifade etmiştim, gerek Meclis’te, gerek başka ortamlarda. Diğer konu tamamen hukuk tekniğiyle ilgili bir konu. Dolayısıyla ilgili makamlar karar verecektir. Benim şahsi kanaatim, anayasadaki özel maddenin daha geçerli olduğu yönünde, Yüce Divan olarak. Ama nihayetinde bu, bir hukuk tekniği ile ilgili bir konu. Dolayısıyla ilgili makamların, ilgili sorumlu kurumların kararına bakmak lazım.” 

‘Süreyi bana sormayın’
Bir gazetecinin “Cumhurbaşkanlığı süresi yasa ile belirlenemez’ yönünde hukuki görüşler” demesi üzerine ise Gül, “Ben söyleyeceklerimi hep söyledim” yanıtını verdi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu Tasarısı’nın TBMM Anayasa Komisyonu’ndaki görüşmeleri Gül’ün görev süresi tartışmalarıyla tamamlandı. Komisyonda benimsenen önergeyle Gül’den önce cumhurbaşkanlığı yapanların da (Evren, Demirel ve Sezer) ikinci kez seçilemeyeceği hükme bağlandı. (RADİKAL)