Gül: Ambargo kaldırılsın

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, referandumun ertelenmesini isteyen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a sert mesajlar gönderdi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, referandumun ertelenmesini isteyen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a sert mesajlar gönderdi. Referandum tarihinin 24 Nisan olarak tespit edildiğini ve bu tarihten şaşma olmayacağını kaydeden Gül, "Referandum süreci çalışıyor. Söz artık Kıbrıs Türk ve Rum halkınındır. Her şey ortadadır. Her şeyin inceden inceye büyük bir sorumluluk duygusu içinde incelenmesi gerekiyor" diye konuştu.
'Sorumluluk' çağrısı
Bangladeş Dışişleri Bakanı Mürşid Han'ı kabul eden Gül, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Kıbrıs'taki gelişmeleri değerlendirdi. Gazetecilerin, KKTC Cumurbaşkanı Denktaş'ın 'Referandum ertelenmeli' sözünü hatırlatması üzerine Gül, Denktaş'ı 'sorumluluk duygusuyla hareket etmeye' çağırdı. Gül, Kıbrıslı liderlerin ne kadar sorumluluk taşıdığını soran gazetecilere de "Demek ki, 'hayır'a
inanıyorlar. O yönde konuşuyorlar" yanıtını vermekle yetindi.
Abdullah Gül, ABD'nin referandum sonrasında kuzeyden 'evet', güneyden
'hayır' çıkması durumunda KKTC'ye yeni haklar verilmesini istediği yönündeki haberleri değerlendirirken, AB ülkelerinden beklentilerini şöyle anlattı: "Şüphesiz ki KKTC'yi tanımaktan, haksız ambargoları kaldırmaktan başka yol olamaz. Biz bütün enerjimizle bunun için uğraşırız ama bu konu her şeyden önce AB'yi ilgilendirir. AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen, güneyin Kıbrıs'ı temsilen AB'ye gireceğini söylemekle yetinebilir. Ama bizim çözüm müzakerelerini başlatmamızın asıl nedeni daha önce AB tarafından alınan ara karar doğrultusunda güneyin Kıbrıs'ı temsilen AB'ye girişini önlemektir. Kuzeyden 'evet', güneyden 'hayır' çıkıp da, AB görüşünü değiştirmezse kendisi zor durumda kalır. AB'nin KKTC'ye bakışının önceki gibi kalması sözkonusu olamaz."
Bangladeş'ten destek
Bangladeş Dışişleri Bakanı Mürşid Han da, Kıbrıs'ta çözümü desteklediklerini söyledi. Han, çözüme kısa sürede ulaşılacağına
inandığını, sonrasında da Türkiye'nin AB üyesi olacağını düşündüğünü kaydetti.