Gül: Annan'a çağrı yapıyoruz

Dışişleri Bakanı Gül anlattı: "Başbakan Davos'ta, Kıbrıs görüşmelerinin başlamasını isteyecek. ABD ziyaretinde de çözüm için katkı isteyeceğiz."

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD'ye yapacakları ziyarette, Kıbrıs sorununun çözümü için katkı isteyeceklerini söyledi. Konuyla ilgili dün Radikal'in sorularını yanıtlayan Gül, "Çünkü bu konuyla onlar da çok ilgileniyorlar" dedi. Gül, sorunun çözümü için öngörülen takvimi de 'sıkıştıracaklarını' belirtti.
Annan'a çağrı
Kıbrıs sorunuyla ilgili şimdiye kadar hiç olmayan, konuşulmayan, tartışılmayan konuların konuşulduğunu ileri süren Gül, şunları söyledi:
"İlk kez Türkiye olarak çıkmışız ve 'Müzakereleri başlatın' diyoruz. Bu konuda BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a çağrıda bulunduk.
'Annan Planı üzerinde çalışma yapalım' diyoruz. Davos'ta sayın Annan ile yapacağımız görüşmede, sorun konusunda geldiğimiz pozisyonu ortaya koyacağız ve 'Müzakereleri başlatın' diyeceğiz. Sayın Annan ile New York'ta görüşme olmayacak.
Sorunun çözümü için öngörülen takvimi sıkıştıracağız. Çok kısa bir süre var. Ancak gerekirse bir değil, yüz kez bir araya geleceğiz."