Gül: Bize özgü hassasiyetler var

Zinayla ilgili maddenin netleşmediğini söyleyen Dışişleri Bakanı Gül, "Medeni ülkeleri örnek aldık. Ama kendimize özgü hassasiyetlerimiz olabilir" dedi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, TCK'da yapılan değişikliklerde zinanın suç sayılması konusunun henüz netleşmediğini söyledi, ancak kamuoyundaki zina tartışmalarının yanlış olduğunu savundu. Bakan Gül, zina konusunda Türk kamuoyunun kendine özgü görüşü olmasının doğal olduğunu belirtti.
AB'nin gayriresmi dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere Hollanda'ya hareket etmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Gül, TCK'da yapılmak istenen değişikliklerin kamuoyuna doğru yansıtılmadığını öne sürdü.
Gül, zina tartışmalarına yaklaşımının sorulması üzerine bu konuyla kendisinin değil, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in ilgilendiğini belirtti. "Bu benim konum değil" diyen Abdullah Gül, tartışmalardan duyduğu rahatsızlığı ise şöyle dile getirdi:
'Kamuoyuna doğru yansımadı'
"Bunlar tartışılan konular. Türkiye'de tartışılıyor, daha Meclis'e gelmedi, nasıl olacak, ne olacak, Adalet Bakanımız bu konuyla çok yakından ilgileniyor. Son şeklini de henüz almış durumda değil.
Dışarı nasıl yansıyor onu da bilmiyorum. Farklı farklı yansıyabilir, çünkü Türk kamuoyuna da tam doğru şekilde yansımadığı kanaatindeyim. Ama dediğim gibi nihai bir metin ortaya çıkmış değil.
Her ülkenin kendine has bazı esneklikleri şüphesiz ki olabilir.
İrlanda'nın nasıl doğum kontrolleriyle ilgili, kürtajla ilgili, bazı ülkelerin buna benzer kendilerine has, kendi toplumlarının duygularını yansıtan bazı ayrıcalıkları, farklı görüşleri olabilirse, Türk toplumunun da olabilir."
Örnek medeni ülkeler
TCK'daki değişikliklerde hükümetin medeni ülkeleri örnek almaya çalıştığını belirten Gül, "Eminim bu konularda, medeni ülkelerde nasıl oluyorsa, aynı zamanda kendi hassasiyetlerimizi de bunun içine koyacak şekilde bir neticeye varılacak" dedi. Gazete manşetlerini de beğenmeyen Gül, şöyle tepki gösterdi: "Gazete manşetlerine baktığımda konu biraz olduğundan daha farklı şekilde yansıyor."