Gül, DEP'lilerle görüştü

Yargıtay'ın tahliye kararı üzerine geçen çarşamba günü cezaevinden
çıkan eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak, iki gündür Orhan Doğan'ın Çankaya'daki evinde ziyaretçileri kabul ediyor.

ANKARA - Yargıtay'ın tahliye kararı üzerine geçen çarşamba günü cezaevinden
çıkan eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak, iki gündür Orhan Doğan'ın Çankaya'daki evinde ziyaretçileri kabul ediyor. DEP'liler, dün, hükümete de 'nezaket' ziyareti yapmak istedi. ABD'de olan Başbakan Tayyip Erdoğan'a vekâalet eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Başbakanvekili sıfatıyla eski DEP'lilerin ziyaret teklifini kabul etti.
AB'yi konuştular
DEP'liler, Gül ile Dışişleri Resmi Konutu'nda 30 dakika baş başa görüştü. Gül'ün 'Geçmiş olsun' dileklerini ilettiği görüşmede Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili gelişmeler ve uyum adımları konuşuldu.
DEP'liler, reformların aralıksız sürmesini isterken Gül, hükümetin demokratikleşmede gösterdiği kararlılığını 'terörle mücadelede' de göstereceğini ima etti. Eski DEP'li vekillerin de dışarda oldukları sürece barış ve demokrasi için çalışacaklarını söylediği belirtildi.
Mitinge katılacaklar
Eski DEP milletvekilleri Zana, Dicle, Doğan ve Sadak, yarın Diyarbakır'a gidecek. DEHAP da eski DEP'liler Diyarbakır'a gittiği gün barış ve demokrasi mitingi düzeleyecek. Mitinge eski DEP milletvekillerinin de katılacağı öğrenildi.
PKK'ya çağrı
Eski DEP'liler bugün DEHAP Genel Merkezi'nde bir toplantıyla geleceğe dair planlarını anlatacak. Orhan Doğan dün ziyaret ettikleri DEHAP Genel Merkezi'ne girerken, "Bizi izlemeye devam edin" derken DEP'lilerin bugün PKK/ Kongra Gel'e ateşkes çağrısında bulunacağı savunuldu.