Gül: Düşünce hapiste değil

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'de şiddet ve hakaret içermeyen düşünce açıklamalarından dolayı kimsenin cezaevinde olmadığını söyledi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'de şiddet ve hakaret içermeyen düşünce açıklamalarından dolayı kimsenin cezaevinde olmadığını söyledi.
Dışişleri Bakanlığının bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü. Gül, eleştirileri yanıtlarken "TCK altı ay önce değiştirildi. Bugün Türkiye'de arkasında şiddet, hakaret olmayan herhangi bir düşüncenin ifade edilmesinden dolayı hapse giren insan yoktur" dedi.
Gül, diğer konularında ise şunları söyledi:
AB: Üyelik, ilerleme ve kriterlerini yerine getirmedeki başarımıza bağlıdır. Türkiye boş bir arsaya bina yapmıyor, mevcut sistemi reforme ediyoruz.
Kıbrıs: Kapsamlı, adil bir çözüm peşindeyiz. Kalıcı çözüm için gerekeni yapmaya hazırız. Rum tarafının engellemeleri nedeniyle, Kıbrıs Türk halkına izolasyonların kaldırılması sözünü henüz tutamamış olan AB'nin taahhütlerini yerine getirmesini bekliyoruz.
ABD: Üst düzeyde yüksek bir diyalog kurulmuştur, bu daha da geliştirilecektir. ABD ile basında çıkan haberlerin aksine ilişkilerin gizli hiçbir gündemi yoktur.
'Savaşı kaybettik de haberimiz mi yok?'
CHP adına konuşan Onur Öymen ise, hükümeti eleştirirken, AB ve Kıbrıs ile ilgili konuların TBMM'ye getirilmesini, ek protokole 'Kıbrıs meselesi çözülürse yürürlüğe girer' rezervi konulmasını istedi. Öymen, "Uluslararası ilişkilerde tek taraflı taviz, savaşı kaybettiğiniz zaman olur. Acaba biz Kıbrıs'ta savaşı kaybettik de haberimiz mi olmadı?" diye sordu.