Gül: Gazze'de olanlar cok tehlikeli

Dışişleri Bakanı Gül, "Gazze'de olanlar ölçünün tamamen kaçırılmasıdır" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İsrail'in Gazze'deki sivillerin evlerini yıkmasını ve dün yine Gazze'de düzenlediği operasyonda 30'dan fazla kişinin ölmesini çok tehlikeli bir gelişme olarak gördüklerini belirterek şiddetle kınadı.
Gül, İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) Rusya, ABD, AB ve BM'nin oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü ile Filistin konusundaki gelişmeleri görüşmek için dün akşam saatlerinde geldiği Moskova'da soruları yanıtladı. Gazze'de dün çok tehlikeli gelişmelerin söz konusu olduğunu kaydeden Gül, "Filistin'de olup bitenler, İsrail'in son aylarda ve özellikle son günlerde yaptığı şeyler, kesinlikle çok tedirgin edici. Bunları çok tehlikeli gelişmeler olarak görüyoruz" dedi. Sivil insanların evlerinin yıkılmasının çok tehlikeli bir gelişme olduğunu ifade eden Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Şiddetle kınıyoruz. Böyle barış sağlanamaz. Biz yol haritasının uygulanmasını beklerken, böyle herkesi ayağa kaldıracak, hiç kimsenin tasvip etmeyeceği bir davranışın içine giren bir politika takip etmek, kesinlikle Türkiye'nin de tasvip etmeyeceği bir şeydir. Dün Gazze'de olup bitenler ise, kesinlikle ölçünün tamamen kaçırılmasıdır ve Türkiye olarak, ki dünya da zaten ayağa kalktı, kesinlikle kınadığımız, şiddetle kınadığımız, tasvip etmediğimiz ve çok tehlikeli gördüğümüz gelişmedir."

İlişkileri etkiler mi?
Gül, "İsrail'in bu davranışı, Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerini geliştirme sürecini etkiler mi" sorusuna da, "Tüm bu davranışlar tüm bölgeyi tabii ki etkiliyor. Bütün bölgeyi etkiliyor. Şüphesiz ki etkiler. Bütün bölgeyi, herkesi etkiliyor" yanıtını verdi.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yeni atanmasından dolayı bugün ilk defa bir araya gelme şansını elde edeceğini kaydeden Gül, "Sayın Lavrov ile ikili görüşmemizin ardından İKÖ üyesi ülkelerin diğer bakanlarıyla birlikte bir kez daha bir araya geleceğiz. Filistin sorununu ve Irak ile ilgili birtakım konuları ele alacağız. Ama esas olarak Filistin konusunu geniş bir şekilde ele alacağız" dedi.
Rusya ziyaretinin ana konusunun Ortadoğu meselesiyle ilgili olduğunu ifade eden Gül şunları söyledi: "Bu İKÖ'nün dönem başkanı Malezya'nın inisiyatifiyle, daha doğrusu dönem başkanı olarak Malezya'nın inisiyatifiyle ortaya çıktı. Bundan birkaç ay önce ben Malezya Dışişleri Bakanı'na bir mektup yazmıştım. Irak ile ilgili, Ortadoğu ile ilgili. 'İKÖ olarak, dönem başkanısınız. İnisiyatif alın, İslam dünyası bu işlere kayıtsız kalmasın. Bununla ilgili ortaya çabalar koymak lazım, katkı koymak lazım. Herkes elinden geleni yapmak için uğraşırken, İKÖ, İslam dünyası bu işe kayıtsız kalamaz' demiştim mektubumda. Geçen sene Malezya'da zirve toplantısı yapıldı. Önce bu görüşlerimizi orada gündeme getirdik. Ardından Türkiye'ye döndükten sonra kaleme aldık."