Gül hâlâ çok kızgın

'Garip, hatalı'
Dışişleri Bakanı Gül'ün, yoğun tartışma yaratan Azınlık ve İnsan Hakları raporlarını hazırlayan Başbakanlığa bağlı İnsan Hakları Danışma Kurulu'na tepkisi yatışmadı. Akdeniz Forumu nedeniyle Paris'e giden Gül, "Raporlar önce bana verilmeliydi. Garip, hatalı ve düzensiz davranıldı" dedi.
Soranı tersledi
Raporların önceki gece kendisine ulaştığını belirten Gül, değişiklik olup olmadığına dair soru üzerine sinirlendi: "Bilmiyorum, henüz görmedim. Gece yarısı kalkıp da onları okuyacak halim yok." Gül, önceki gün, "Raporlar kıskançlık ürünü" demişti.

ANKARA - Başbakanlığa bağlı İnsan Hakları Danışma Kurulu'nun hazırladığı 'azınlık' ve 'insan hakları' raporlarına, "Bu raporlar kıskançlık ürünü" diye tepki gösteren Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, rapor yazanlara kızgınlığını yenemedi. Gül, kendisine ulaşan 'Azınlık Raporu'yla ilgili soru üzerine, "Gece yarısı kalkıp da onları okuyacak halim yok" diye çıkıştı.
Akdeniz Forumu'nun 11. Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere dün Paris'e giden Gül, hareketinden önce soruları yanıtladı. Gül, İnsan Hakları Danışma Kurulu'nun, Başbakanlık'la ilgisinin olup olmadığı sorulması üzerine, kurulun bir danışma kurulu olduğunu, 2001 yılında çıkan bir yönetmelikle kurulduğunu söyledi.
Gazeteciyi tersledi
Kurulun, hazırladığı çalışma ve raporları insan haklarından sorumlu olması nedeniyle kendisine sunmakla görevli olduğunu ancak bunu yapmadığını dile getiren Gül, "Bunun tersine davranmak yanlıştır, düzensizliktir, hatadır" dedi. 'Azınlık Raporu'nun önceki gece kendisine ulaştığını açıklayan Gül, raporda değişiklik olup olmadığını soran gazeteciyi, "Henüz görmedim. Gece yarısı kalkıp onları okuyacak halim yok" sözleriyle tersledi.
'Başbakanlık yapmadı'
78 üyesi olan kurulun, 24 kişinin katılımıyla toplanarak bu konuları konuştuğunu belirten Gül, eleştirilerini şöyle sürdürdü: "Böyle önemli konuların bu şekilde olması zaten doğru değil. Azınlık kavramlarıyla ilgili bu tip çok hassas, her zaman tartışmaya açık konuların, 78 üyeli olup 24 kişinin katılımıyla onaylanıp sonra da basına dağıtılması normal değil. Bunları garip ve düzensiz buluyorum. Bunlar doğru değildir. Hükümet olarak sivil toplumla yakın bir ilişki kurmaya çalışırken, Türkiye'yi sivil toplumla yönetmek isterken, bunları zedeleyecek şekildeki bu davranışları biraz kapris ve şahsi çabalarla ilgili görüyorum.
Türkiye'de aykırı fikirler de tartışılabilir. Bunlara bir yasak yok. Ancak bunların böyle kapalı ve şeffaf olmayan bir şekilde yapılması yanlıştır. Raporları, Başbakanlık yapmış gibi göstermek de hatadır."