Gül: Katillere cezası verilecek

Irak'ın Musul kenti yakınlarında geçen cuma tuzağa düşürülerek öldürülen beş Türk güvenlik görevlisinin cenazeleri Türkiye'ye getirilirken, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden ikisinin ABD askerlerince öldürüldüğünü, birinin de yakalandığını açıkladı.

ANKARA - Irak'ın Musul kenti yakınlarında geçen cuma tuzağa düşürülerek öldürülen beş Türk güvenlik görevlisinin cenazeleri Türkiye'ye getirilirken, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden ikisinin ABD askerlerince öldürüldüğünü, birinin de yakalandığını açıkladı. Dün konuyla ilgili soruları yanıtlayan Gül, "Aktif şekilde işin içindeyiz. Görevimizi başkalarına bırakacak halde değiliz. Ancak bu, işbirliği içinde yürütülecek bir konu. Katillerin cezasız kalmaması için üstümüze düşeni yapacağız. Gerek uluslararası güç, gerekse Irak yönetiminden katillerin bir an önce bulunmasını bekliyor, talep ediyoruz" dedi.
'Her şey ortaya çıkar'
Gül, saldırıyı düzenleyenler arasında PKK/Kongra-Gel üyelerinin bulunduğuna ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine ise şunları söyledi: "Kim yaptı? Arkasında kim vardı? Her şeyin ortaya çıkması için gereken bütün çalışmalar yapılıyor."
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de, Emniyet Genel Müdürü'ne bir başsağlığı telgrafı göndererek, saldırıyı nefretle kınadığını söyledi.
Bağdat Büyükelçiliği'ni korumak amacıyla gönderildikleri Irak'ta uğradıkları saldırıda yaşamını yitiren başkomiser Nihat Akbaş, komiser Bilal Ürgen'le polis memurları Bülent Kıranşal, Adem Çiçek ve Süleyman Karahanoğlu'nun cenazeleri dün sabah 03.00 sıralarında Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye getirildi.
Diyarbakır'daki askeri törenin ardından uçakla Ankara'ya getirilen cenazeler, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Morgu'na kaldırıldı. Özel harekâtçı polislerin cenazeleri bugün İçişleri Bakanlığı önünde düzenlenecek törenden sonra memleketlerine gönderilecek ve orada toprağa verilecek. Aynı saldırıda karnından yaralanan polis memuru Sadettin Keçe'nin sağlık durumunun ise önceki güne göre daha iyi olduğu belirtildi.