Gül: Mısır Halkıyla dayanışma içinde olacağız

Gül: Mısır Halkıyla dayanışma içinde olacağız
Gül: Mısır Halkıyla dayanışma içinde olacağız
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Mısır için konuştu: Mısır'ın ilk meşru seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Mursi'nin ve arkadaşlarının rencide edilmemesi en önem verdiğimiz konulardan birisi

İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cuma namazını Yeniköy Çarşı Merkez Camii'nde kıldı. Gül'e İstanbul Valisi Hüseyin Avni mutlu ile İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın eşlik etti.

MURSİ'NİN VE ARKADAŞLARININ RENCİDE EDİLMEMESİ Gül, namaz sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Mısır'daki gelişmeler sorulunca Cumhurbaşkanı Gül, "Mısır, Türkiye 'nin dostu, kardeşi olan bir ülke . Mısır halkının da tamamı Türkiye'nin kardeşidir. Ayrıca Mısır, Arap dünyasının da kalbi olan çok önemli bir ülkedir. Tabi, Mısır'da olup bitenleri çok yakından takip ediyoruz. Uzun bir otoriter yönetimden sonra Mısır'ın demokrasiye kavuşmasını nasıl büyük bir mutlulukla karşıladıysa Türk halkı, maalesef aynı şekilde demokrasinin kesintiye uğramasında da çok büyük üzüntü duyduk ve çok büyük kaygı duyuyoruz. Arzumuz, en kısa süre içerisinde tekrar demokrasinin kesildiği yerden başlaması ve tekrar Mısır halkının demokrasiyle kucaklaşmasıdır. Uzun süren otoriter bir yönetimden sonra sağlıklı bir demokrasiyi bir sene içerisinde gerçekleştirmek mümkün değildir. Demokrasinin noksanlıklarının ve eksikliklerinin kendi içerisinde düzelmesini beklemek gerekir. Demokrasinin, şüphesiz ki, en temel kurallarından birisi olan, ülkeyi yöneteceklerin milli iradeyle sandıkta belirlenmesi ve seçimle gelenlerin, seçimle günü geldiğinde ayrılmasıdır. O bakımdan bu kesinti çok büyük kaygı vericidir. Bütün arzumuz, en kısa süre içerisinde tekar Mısır'da seçimlerin gerçekleşmesi. Şüphesiz ki, Mısır'ın ilk meşru seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Mursi'nin ve arkadaşlarının rencide edilmemesi en önem verdiğimiz konulardan birisidir. Mısır'ın kısa süre içerisinde istikrara kavuşmasının da yolu buradan geçmektedir. Ayrıca Mısır'da en kısa süre içerisinde bütün siyasi akımların, kuruluşların katılabileceği açık, şeffaf ve düzgün seçimlerin bir an önce yapılıp, tekrar yönetimin halka, sivillere devredilmesi ve seçilmiş yöneticilerin tekrar Mısır'ı yönetmeye başlaması en büyük arzumuzdur" diye konuştu.OLUP BİTENLERİ BÜYÜK BİR DİKKATLE TAKİP EDİYORUZ
Mısır'ın çok büyük ekonomik sorunları olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Abdullan Gül, "Mısır'ın enerjisini eğer istikrarsızlıkla kaybederse, bu karşı karşıya kaldığı ekonomik sorunlar çok daha büyük bir şekilde üstüne gelecektir. O bakımdan halkın herhangi bir şekilde bölünmeden, hiç kimsenin rencide edilmeden en süratli bir şekilde demokrasinin kaldığı yerden tekrar devamına fırsat verici adımların atılmasını bekliyoruz. Türkiye, bütün Mısır halkının dostudur, kardeşidir. Mısır devletinin güçlü olmasını, sorunlarının üstünden gelmesini en çok biz arzu ederiz. Nasıl daha önce Mısır'la hep dayanışma içerisinde olduysak, bundan sonra da şüphesiz ki, Mısır halkıyla dayanışma içerisinde olacağız ve Mısır halkının kendi iradesini gösteren yönetimlerin Mısır'da işbaşına gelmesini sonuna kadar destekleyeceğiz. Olup bitenleri büyük bir dikkatle takip ediyoruz. Ümit ederiz ki, Mısır'a çok büyük hasar vermeden bu süreç kısa süre içerisinde biter ve tekrar Mısır'da demokrasi hakim olur" dedi.


GEREKÇELERDE AÇIKLASINLAR BAKALIM

Gül, Anayasa Mahkemesi'nin uzun tutukluluk sürelerine yönelik verdiği iptal kararıyla ilgili soruya ise, "Gerekçelerde falan açıklasınlar bakalım. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararlar herkesi bağlayıcı kararlardır şüphesiz ki" diye yanıt verdi. (dha)