Gül: ÖYM'lere ihtiyaç olmadığını düşünüyorum

Gül: ÖYM'lere ihtiyaç olmadığını düşünüyorum
Gül: ÖYM'lere ihtiyaç olmadığını düşünüyorum
Cumhurbaşkanı Gül Özel Yetkili Mahkemeler konusundaki gelişmeleri memnuniyetle takip ettiğini söyledi.

ROMA - İtalya'ya resmi ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ziyaretinin üçüncü gününde Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koydu. İtalya'da Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması konusundaki çalışmalara da değinen Gül, "ÖYM'lere ihtiyaç olmadığı kanaatindeyim. Hükümetten gelen açıklamalar da memnuniyet verici" dedi.

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun davetlisi olarak yedi yıl aradan sonra bu ülkeye cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyareti yapan Gül, temaslarının üçüncü gününe Roma kent merkezindeki Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koyarak başladı. Gül'e, tören sırasında Anayasa Reform Bakanı Gaetano Quagliariello eşlik etti.

GÜL'DEN ÖYM AÇIKLAMASI: İHTİYAÇ YOK


Roma'daki temasları sırasında gazetecilerin Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasıyla ilgili sorularını da yanıtlayan Gül, "ÖYM'lere ihtiyaç olmadığı kanaatindeyim. Gördüğüm kadarı ile bunlarla ilgili adımlar atılmaya başladı. Özel yetkili mahkeme kaldırıldı şu an yok DGM kaldırıldık ÖYM'e çevirdik onlarda bazı davalar vardı bu davalar bitene kadar görevlerine devam etsin. Şimdi gördüğüm kadarı ile bu davalar da normal mahkemelere deveredilecek tamamen özel mahkeme kalmayacak. Bu konuda hükümetten gelen açıklamalar da gayet memnuniyet verici" dedi. (dha)