Gül: Rum yönetimiyle protokol yok

Dışişleri Bakanı, dolaylı bir şekilde bile olsa Kıbrıs Rum yönetimini tanımanın ortaya çıkmaması için 'tedbirli' hareket ettiklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, çok dolaylı bir şekilde bile olsa Kıbrıs Rum yönetimini tanımanın ortaya çıkmaması için hükümetin "tedbirli" hareket ettiğini belirterek, uyum protokolünün AB Komisyonu ile Türkiye arasında imzalanacağını bildirdi.
Gül, AKP Genel Merkezi'nde "5. Olağan Tanıtım ve Medya Başkanları Toplantısı"nda konuştu, Türkiye'nin müzakere tarihi aldığı AB zirvesi ve sonrası gelişmeleri değerlendirirken, muhalefetin eleştirilerine yanıt verdi. "İki gün önceki Türkiye ile bugünkü Türkiye çok farklı bir Türkiye'dir" diyen Gül, Türkiye'nin iki gündür AB ile müzakerelere başlayan ülke statüsünü kazandığını söyledi. Gül, "Bunu Türkiye'nin içinde hissederiz, Avrupa'da görürsünüz, bütün Müslüman ülkeleri içerisinde, Arap ülkeleri içerisinde, Kafkaslarda, artık Türkiye'nin konumu değişmiştir. Ve bu hep iyi istikamette olmuştur" dedi.

'TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ AÇTIK'

Gül, konuşmasında eleştirilere de yanıt verdi. "Ortada herhangi bir büyük olayı satma çabası içinde söylemiyorum. Bunlar gerçektir de onun için söylüyorum" diyen Gül, "Bugün tenkit eden olabilir, onların hepsi de bunu çok iyi biliyorlar. O bakımdan büyük bir olayla karşı karşıyayız. Bu büyük olay AKP'ye nasip olmuştur" diye konuştu.
Bunun tesadüfi olmadığını belirten Gül, şöyle devam etti:
"Hazırlıklarımız ve kararlılığımız olmasaydı bunların hiçbiri olmazdı. Bugün geldiğimiz nokta hem kendi halkımızın takdirini hem de bütün dünyanın alkışını aldık. Türkiye'yi olması gereken yerlere götürmek için büyük bir kararlılık gösterdik ve Türkiye'nin önünü açtık."

'ARA REJİMLER, MÜDAHALELER OLMAYACAK'

Türkiye'nin müzakerelere başlamasıyla ne olacağına da anlatan Gül, şunları kaydetti:
"En önemli konu Türkiye'nin istikameti belli oldu. Türkiye'nin önünde artık istikrarlı bir dönem açıldı. Türkiye ne çektiyse istikrarsızlıktan, belirsizlikten, iç kavgalardan çekmiştir. Tarihimizin son 200 yılına bakarsanız istikrarlı dönem toplasanız 20 yılı geçmez.
Şimdi artık bundan sonra Türkiye'de sürekli istikrar olacak. Artık Türkiye'ye ara rejimler, müdahaleler yaratacak olaylara sebep kalmayacak, bunlar olmayacak. Dolayısıyla Türkiye'de bundan sonra bu tip ara dönemler gelmeyecek. AB ile beraber olmak Türkiye'ye sadece siyasi istikrar getirmeyecektir. Böyle bir ülke ekonomik olarak çok cazip olacaktır."
Gül, Kıbrıs Rum kesimiyle ilgili tartışmalara da değindi. Kıbrıs Rum yönetimiyle Türkiye'nin herhangi bir şekilde bir araya gelip, herhangi bir protokol, anlaşma imzalamayacağını belirterek şöyle dedi:
"Mesele şudur, Türkiye 25 tane ortağı olan bir birlikle biraraya geliyor. AB'nin 25 tane üyesi var. Biri de bizim resmen tanımadığımız Rum yönetimidir. Çünkü aramızdaki ihtilaf devam etmektedir. Sorun çözülmemiştir. Referanduma hayır diyerek sorunun çözümlenmesini önleyenler de onlar olmuştur.
Daha önce alınan kararlardan dolayı da Rumlar AB'nin tam üyesi olmuş, önlemek mümkün olmamış. Şu anda karşımızda oturan 25 kişiden biri de Rum yönetimidir. Bizim imzalayacağımız konu AB ile Türkiye arasındaki bir gümrük birliğinin çalışmasını ve kapsamını gösteren bir anlaşmayı, bir protokülü imzalayacağız. Bu protokol 25 AB ülkesi adına onları temsil eden bir komisyonla, AB Komisyonu ile Türkiye arasında imzalanacaktır. Dolayısıyla bizim karşımıza tanımadığımız bir Rum kesiminin temsilcisi oturacak ve onunla Türkiye bir şey imzalamayacaktır. Bütün buna rağmen çok dolaylı bir şekilde bile olsa bir tanımanın ortaya çıkmaması için hükümetimiz tedbirli hareket etmiştir."
Zirve toplantısından sonra Dönem Başkanı Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende'nın "bunun herhangi bir tanıma olmadığını" dünyaya duyurduğunu belirten Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Rum kesimi temsilcilerinin de olduğu zirve konuşmasında Rumları Türkiye'nin tanımadığını söyleyerek kayıtlara geçirdiğini belirtti.

'BU OLAYI KİMSE GÖLGELEMESİN'

Gül, "Dolayısıyla bu büyük olayı kimse gölgelemesin. Bu büyük olayı gölgelemeye çalışanlar vizyondan yoksun olanlardır" dedi. Türkiye'nin oyunlara gelmeyeceğini, kararlı bir şekilde yoluna devam edeceğini kaydeden Gül, "Bu süre içerisinde Kıbrıs meselesinin de kalıcı bir çözüme kavuşması için büyük gayret sarfedeceğiz. Tabi bu sorunun Türkiye'yi ve Kıbrıs Türkleri'ni tatmin edecek şekilde çözümlenmesini isteriz" diye konuştu.
Gül, AKP'lilere de, "Büyük vizyonu gözardı etmeyin. Sizi başarısız göstermek için dar sokaklara sokmak isteyenler olacaktır, dar sokaklara girmeyin" uyarısında bulundu.