Gül: Sıra AB'ye geldi

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, referandum sonuçlarına göre artık Kıbrıs konusunun Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesinin önünde engel oluşturmadığını söyledi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, referandum sonuçlarına göre artık Kıbrıs konusunun Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesinin önünde engel oluşturmadığını söyledi. Gül, AB'ye "Biz denendik artık siz deneniyorsunuz" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Almanya gezisinde bulunduğu için dün AKP Grubu'na Gül seslendi. Uzlaşmak istemeyen tarafın Rum Kesimi olduğunun ortaya çıktığını vurgulayan Gül, şu mesajları verdi:
Kıbrıs şart olmaktan çıktı: Katıldığımız her uluslararası toplantıda iki ay öncesine kadar herkes bize, 'Siz siyasi kriterleri yerine getirirsiniz ama bu Kıbrıs ne olacak?' diye soruyordu. Ama kimsenin tahmin etmediği bir şekilde Kıbrıs gündemden çıktı.
Denktaş ve Baykal'a gönderme: Bazı siyasetçilerimiz hala eski tutumlarını sürdürüyor. 'Erdoğan Rumlar'a Papadopulos'a teşekkür etsin' diyorlar. Onlara göre Rumlar kendi çıkarlarını bilmedikleri için Türkler için oy verdiler. Bu siyasetçilerimiz 'Biz karşı çıktık ama gelinen nokta dünden daha iyidir' deme cesaretini gösteremiyorlar.
'Brüksel iyi geçti'
Bakanlara söyledik: Referandumda Türk tarafı 'Evet' diyerek uzlaşma istemiş, Rum tarafı 'Hayır' diyerek uzlaşmayı reddetmiştir. Şimdi uluslararası camianın, başta AB ve dünyanın büyük güçleri olmak üzere bunu tanıması gerekiyor. Bunu bekliyoruz. Bu, 'Hadi sözlerinizi yerine getirin' demekle olmaz. Hükümetiniz yine gece-gündüz çalışmaktadır. Dün AB dışişleri
bakanlarına açık olarak 'Artık bunu kâğıt üzerinde geçiştiremezsiniz. Biz denendik. Artık siz deneniyorsunuz' dedik.
Karar olumlu: AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda alınan karar iyidir. Kısa süre içinde KKTC'ye uygulanan bu insanlık dışı ambargo kaldırılmalıdır. Bunun için BM adım atacaktır.
Dublin'e Başbakan gidecek: 10 ülkenin Dublin'de yapılacak AB'ye katılım törenine sayın Başbakan katılacak. Ambargolar bugünden yarına olacak şeyler değildir. Ama biz direneceğiz.
AB ile kritik aylar: Türkiye AB ile ilgili en kritik 3-4 aylık sürece girdi. Son Anayasa ve yasa değişiklik paketi bu hafta TBMM'ye getirilecek. Biz parti olarak milletimize Anayasa değişiklikleri sözleri verdik. Muhalefet de verdi. Ancak biz AB ile ilgili süreç nedeniyle önceliklerimizi bir tarafa koyarak pakete almadık. Sadece AB'yi ilgilendiren konuları aldık. Muhalefet de bizim gibi önceliklerini bir kenara bırakmalı.