Gül, Suriye'nin kimyasal silahları konusunda uyarıda bulundu

Gül, Suriye'nin kimyasal silahları konusunda uyarıda bulundu
Gül, Suriye'nin kimyasal silahları konusunda uyarıda bulundu
Financial Times'a demeç veren Gül, Suriye'nin kimyasal silah kullanma tehdidine karşı Patriot füzeleriyle karşılık verilebileceğini söyledi

LONDRA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye 'nin Türkiye 'ye karşı nükleer silah kullanma ihtimalinin bulunduğunu ve bu tehdide karşı NATO'nun sağlayacağı Patriot füzeleriyle karşılık verilebileceğini belirtti.

İngiliz Financial Times (FT) gazetesine demeç veren Gül, "Suriye'nin kimyasal silahları ve eski Sovyet dağıtım sistemleri olduğu biliniyor. Dolayısıyla bu anlamda bir çılgınlık yapılması ve harekete geçilmesi ihtimaline karşılık hazırlık planları yapılmalı ve bu NATO'nun yaptığı bir şey" ifadesini kullandı.

"Türkiye, Suriye'nin kimyasal silah kullanma riskine karşı uyarıda buluyor" başlığıyla verilen ve Ankara , Beyrut ve Kudüs'ten ortak kaleme alınan haberde, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in, Suriye'ye ilişkin Türkiye'yi korumak için her şeyin yapılacağını söylediği hatırlatılarak, Ankara'nın NATO'dan Suriye sınırına Patriot füzeleri konuşlandırılmasını istemeyi değerlendirdiği aktarıldı.

FT, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Şam'ın Türkiye'ye karşı kimyasal silahlar kullanabileceği ve bu tehdide karşı NATO'nun sağlayacağı Patriot füzeleriyle karşılık verilebileceği ifadelerinin, Ankara'nın endişelerinin dile getirildiği en net açıklama olduğunu belirtti.

Haberde, Abdullah Gül'ün, eski Dışişleri Bakanı olduğu hatırlatılarak, Gül'ün uluslararası sahnede bilinen yüzlerden biri olduğu kaydedildi.

"SURİYELİ SIĞINMACI SAYISINDAKİ ARTIŞ, ANKARA İÇİN GÜVENLİK RİSKİ OLUŞTURUYOR"
Cumhurbaşkanı Gül, kampların dışında yaşayan kişiler de dahil, Türkiye'deki Suriyelilerin sayısının 150 bine ulaştığını belirterek, "Suriyeli sığınmacı sayısındaki artışın, Ankara için güvenlik riski oluşturduğunu" söyledi.

Abdullah Gül, Suriye tarafından Türkiye topraklarına düşen bombaların kasıtlı atıldığını düşünmediğini ifade ederek, "Ancak bu tür olayları hoş göremeyiz ve gerekli tepkiyi veririz" dedi.

En büyük ve yakın tehlikeyle Suriye halkının karşı karşıya olduğunu belirten Gül, "Bunun, devam etmemesi gereken bir durum olduğu açıktır. Suriye kendi kendini tüketiyor" diye konuştu.

aa