Gül: Tarabya Köşkü'nü boşaltmadım çünkü...

Gül: Tarabya Köşkü'nü boşaltmadım çünkü...
Gül: Tarabya Köşkü'nü boşaltmadım çünkü...
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı'na ait Tarabya Köşkü'nü boşaltmamasıyla ilgili bazı gazetelerde yer alan haberler üzerine bir açıklama yaptı. Gül adına yapılan çıklamada, "Yeni ikametgahının bitme aşamasına gelen çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte kısa bir süre içerisinde Tarabya Yerleşkesi'nden ayrılacaktır" bilgisine yer verildi. Açıklamada, Gül'ün, Tarabya'daki tüm masrafları kendisinin karşıladığının da altı çizildi.

RADİKAL - 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı’na ait Tarabya Köşkü’nde kalmasına ilişkin bazı basın-yayın organlarında yer alan haberlere, kendisine ait resmi internet sitesi üzerinden yanıt verdi.
Açıklamada, “Gül, yeni ikametgahının bitme aşamasına gelen çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte kısa bir süre içerisinde Tarabya Yerleşkesi’nden ayrılacaktır” denildi.
Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı Tarabya Yerleşkesi’nde kalmasına ilişkin basında yer alan spekülatif haberlere istinaden kamuoyunun doğru şekilde bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni ikametgahının inşasıyla ilgili mücbir sebeplerden kaynaklanan gecikme nedeniyle ve Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın teklifi üzerine geçici olarak Cumhurbaşkanlığı Tarabya Yerleşkesi’ni kullanmak durumunda kalmıştır. Cumhurbaşkanı Gül’ün siyasi hayatı boyunca ve devletin çeşitli kademelerinde üstlendiği görevler sırasında sergilediği kamu malına yönelik doğruluk, dürüstlük anlayışı ve etik tavrı kamuoyu tarafından yakinen bilinmektedir.

Gül, yeni ikametgahının bitme aşamasına gelen çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte kısa bir süre içerisinde Tarabya Yerleşkesi’nden ayrılacaktır. Bu zorunlu konaklamaya bağlı olarak Tarabya Yerleşkesi’nde kendileriyle ilgili yapılan tüm masraflar 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından bizzat karşılanmaktadır.”
DHA-Enver Alas


  http://www.radikal.com.tr/129153112915311

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kamu malına yönelik etik derken - efeg27

  Hatırladığım kadarıyla 2007 de cumhurbaşkanı olunca dışişleri konutunu görev süresi bitene kadar boşaltmamış ve Çankaya köşkü ile beraber kullanmıştı. Sırf bu yüzden devlet aylığı 20 bin dolardan villa kiralamak zorunda kalmıştı zira dışişleri bakanının davet verebileceği bir başka mekanı yoktu. Kamu malına çok dikkat ettiği belli oluyor, çift konut kullanması yüzünden devlet yaklaşık 1.5 milyon dolar kira ödemiştir. Görev süresinin 2014 Ağustosunda bittiğini herkes bilirken Gül hiç oralı olmamış ve bildiğini okumuştur. Kendinden öncekiler görev sürelerinin ertesi günü boşaltıp daha önceden hazır ettikleri kendilerine ait evlere geçerlerken Gül'ün bu davranışı muhtemelen kamu malına çok dikkat ettiğindendir.