Gül ve Aksu artık tedbirsiz

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve İçişleri Bakanı Akdülkadir Aksu'nun RP'nin kayıp trilyonu davası kapsamında kimi malvarlıkları üzerine konulan ihtiyati tedbir kararı, itiraz üzerine kaldırıldı.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve İçişleri Bakanı Akdülkadir Aksu'nun RP'nin kayıp trilyonu davası kapsamında kimi malvarlıkları üzerine konulan ihtiyati tedbir kararı, itiraz üzerine kaldırıldı. Mahkeme, 2 yıl 4 aylık hapis cezasının infazı bir yıllığına ertelenen eski RP lideri Necmettin Erbakan'la ilgili tedbir kararını ise sürdürdü.
Kapatılan RP'nin 88 yöneticisi aleyhine 1997 yılı Hazine yardımının kaybolmasıyla ilgili Hazine tarafından açılan alacak davasına Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde devam edildi.
Duruşmada, önceki aşamalarda malvarlıkları üzerinde tedbir bulunan dönemin RP Genel Başkan Yardımcıları Aydın Menderes, halen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül ve İçişleri Bakanı Aksu'nun avukatları tedbir kararına itiraz etti. Avukatlar, müvekkillerinin Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada milletvekillikleri nedeniyle sanık olmadıklarını, yargılanan diğer genel başkan yardımcılarının da sahtecilik suçunda sorumlulukları bulunmadığı için beraat ettiğini ve bu kararın Yargıtay'da onandığını anlattı. Mahkeme Gül' ün İstanbul Üsküdar'daki, Aydın Menderes'in Ankara ve İstanbul'daki gayrimenkulleriyle Aydın'da Adnan Menderes'ten miras kalan Çakırbey Çiftliği'ndeki hisseleri ve RP yöneticileri Fehim Adak, Oğuzhan Asiltürk, Ahmet Tekdal ve Musa Demirci'nin
malvarlıkları üzerindeki tedbirin kaldırılmasına karar verdi.
Mahkeme, Necmettin Erbakan ile Rıza Ulucak'ın malvarlığı üzerindeki tedbirin ise sürdürülmesini benimsedi.