Gül: Yol haritası uygulansın

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Filistin'de yaşananları 'kaygı verici' diye niteleyerek, sorunun çözümünde ortak çalışan ABD, BM, AB ve Rusya'ya...

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Filistin'de yaşananları 'kaygı verici' diye niteleyerek, sorunun çözümünde ortak çalışan ABD, BM, AB ve Rusya'ya "Artık, Ortadoğu'da barış için geliştirilen yol haritası uygulansın" çağrısı yaptı. İsrail'in son saldırıları karşısında Türk hükümetinin tavrına dair açıklamalarda bulunan Gül, "Saldırılar Ortadoğu'daki havayı daha da zehirliyor. Bu zehirin, kimseye fayda getirmeyeceği açık. Şiddet sarmalı giderek artıyor, masum insanlar ölüyor. Bu politikanın durdurulması lazım" dedi.
Dışişleri Bakanı, bu yolda Ortadoğu Dörtlüsü'nce hazırlanan yol haritasının bir an önce hayata geçirilmesi, 'Önce sen, önce ben gibi çıkmazlara' girilmemesi gerektiğini belirtti. Ortadoğu Dörtlüsü bünyesinde gerekirse bir izleme komitesi kurulmasını öneren Gül, bu konuda İslam Konferansı Örgütü'nün kurduğu komitenin temaslarını anımsattı. Moskova'da Ortadoğu Dörtlüsü'yle temaslarda bulunduğunu belirten Gül, komitenin 1-2 Haziran'da Washington'da ABD yönetimi ve New York'ta BM yetkilileriyle görüşeceğini kaydetti.
Meclis Başkanı Bülent Arınç da, İsrail'in, devlet terörü uyguladığını açıkladı. Olayları kınayan Arınç, "İsrail, ABD'nin desteği olmadan bunları yapamaz" dedi.