Gül'den açlık grevcilerine 'bırakın' çağrısı

Gül'den açlık grevcilerine 'bırakın' çağrısı
Gül'den açlık grevcilerine 'bırakın' çağrısı
Cumhurbaşkanı Gül, açlık grevlerinin 'yanlış mücadele metotları' olduğunu söyleyerek eylemcilere 'vazgeçin' çağrısı yaptı.

ÇANKIRI - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankırı’ya ziyareti sırasında gündemdeki önemli meselelere ilişkin soruları yanıtladı.
Açlık grevlerine ilişkin bir soruya, “Yanlış mücadele metotları hiçbir zaman problemlerin çözümüne yardımcı olmaz. Bu bakımdan bu eylemlerden herkesin vazgeçmesi çağrısında bulunuyorum” dedi.
Suriye’deki çatışmalar ve PKK ’nın son dönemdeki hareketlerini de değerlendiren Gül, PKK’nın komşu ülkelerdeki otorite boşluğundan faydalandığını söyledi. Cumhurbaşkanı, “Biz de bunu göz ardı edemeyiz. Terör örgütü eğer sınırımızın hemen ötesini kendisi için bir serbest alan haline getirdiyse buna hiçbir ülke müsaade etmez. Biz de buna asla müsaade etmeyiz. Onun için her türlü mücadele meşruiyetimiz vardır” dedi.
Gül Suriye konusunda da, “Bizim hiçbir ülkenin toprağında gözümüz yoktur. Hiçbir ülkenin içişlerine karışma niyetimiz yoktur ama başka bir ülkeden bize karşı terör saldırıları oluyor, o ülke kendi imkanlarıyla susturamıyorsa bizim ona karşı her türlü tedbiri alma hakkımız vardır” dedi.
Suriye'de esir tutulan gazeteciler Cüneyt Ünal ve Bashar Kadumi'nin kurtarılmasına ilişkin olarak da Gül, hem Türkiye 'nin hem de başka ülkelerin gayret gösterdiğini belirtti. Gül, “Bu konu çok fazla dillendirilince siyasi mesele haline geliyor. Siyasi bir mesele haline gelince de kurtarmak zorlaşıyor. Belki aleni konuşmuyoruz bu konuyu, ama haber toplamaktan öteye bir görevi olmayan gazetecilerin kurtarılması için de büyük bir çaba gösterildiğini ifade etmek isterim” dedi. (AA)