Gül'den Kıbrıs garantisi

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'nin Kıbrıs'taki 'kırmızı çizgilerini' açıklayarak, muhalefete garanti verdi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'nin Kıbrıs'taki 'kırmızı çizgilerini' açıklayarak, muhalefete garanti verdi.
TBMM Genel Kurulu'nda dün CHP'nin Kıbrıs konusunda verdiği genel görüşmenin
öngörüşmesi yapıldı. Gül, Kıbrıs sorununun adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüme kavuşturulması için çaba sarfettiklerini söyledi. Dışişleri Bakanı mayısta Rum kesiminin AB'ye tam üyeliğinin engellenemeyeceğini görünce bunun getireceği olumsuzlukları değerlendirdiklerini vurguladı.
'Asıl tehlikeye dikkat'
Rum tarafının tam üye olması halinde Türkiye'nin tanımadığı bir ülkenin AB üyesi olacağını vurgulayan Gül, şöyle konuştu:
"Ya bütün beklentilerimizi bırakacağız, ya da AB ile ilişkilerimize devam edeceğiz. Gün gelecek AB'nin başkanı Rum olacak. Gün gelecek Avrupa savunma ve güvenlik politikasında Rum ve Türk askeri beraber olacak. Bütün bunlar bazı sorunları da ortaya çıkaracaktı. Asıl tehlike Rum tarafının tek taraflı AB'ye girmesi, Türk kesiminin de eritilmesi çabaları olacaktı. Bunu Simitis de açıklamıştır. 'Enosis gerçekleşiyor' demiştir."
'Türk-Yunan dengesi korunmalı'
"Adada Türk-Yunan dengesi korunmalı" diyen Gül, MGK'da alınan karar doğrultusunda KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş'la da çözüm konusunda görüş birliğine varıldığını, New York'ta yapılan müzakerelerde Türkiye'nin Kıbrıs'ta çözüm konusundaki siyasi iradesinin yansıtıldığını ifade etti.
New York'taki görüşmelere gidilmeden önce Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal tarafından muhalefete bilgi verildiğini belirten Gül, temasların bundan sonra da süreceğini söyledi. Gül şöyle devam etti:
"İşin zor safhası asıl bundan sonra başlayacaktır. Bu müzakere safhasıdır. Planın üzerinde kabul edebileceğimiz değişikliklerin yapılıp yapılmayacağı bu sürede ortaya çıkacaktır. Bütün bu çalışmalarda sayın Denktaş tarihi bir rol oynamıştır. KKTC ve Türkiye'yi düşünerek büyük bir sorumluluk içinde hareket etmiştir. Rum tarafı ve uluslararası camia da şaşırmıştır."
Gül, çözümsüzlüğü çözüm olarak görenlere de seslenirken, "O zaman şunu düşünsünler: Eğer anlaşma olmazsa takvim KKTC ve Türkiye'nin lehine mi olacak, aleyhine mi olacak. Bunu değerlendirmemiz lazım. Bunu derken de kabul etmeyeceğimiz şeylere evet diyeceğimiz anlamı çıkmamalıdır. Ama bir gerçek vardır. Kıbrıs Rum treni kalkmış gidiyor" diye konuştu.
Öymen: Taahhütler başka
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ise, Gül'ün yaptığı açıklamaların Kıbrıs konusundaki kaygılarını azaltmayıp artırdığını söyledi. Türkiye'nin Kıbrıs politikasının Çankaya zirvesinde ve daha sonra MGK'da değerlendirildiğini ve çözümün Kıbrıs'ın gerçeklerinden hareket edilerek bulunacağının açıklandığını vurgulayan Öymen, "MGK bir danışma organıdır ama kanarya sevenler derneği de değildir. MGK'nın danışma kurulu olması, bu açıklamanın değerini azaltmamaktadır" dedi.
'Sokağa çıkamazsınız'
Başbakan Erdoğan'ın Davos'ta Ankara'da kamuoyuna açıklananlardan başka taahhütler altına girdiğini anlatan Öymen, Annan Planı'na dair eleştirilerini sıraladı. Öymen, Türkiye'nin anlaşmaya onayını 21 Nisan tarihinde yapılacak referandumdan önce, 9 Nisan'a kadar bildirme zorunluluğunu eleştirdi. Öymen, bunun hukuken mümkün olmadığını belirterek,
"Yoksa amaç TBMM'den karar çıkararak Kıbrıs Türklerini etki altına almak mıdır" diye konuştu.
"Biz olsaydık sizin yaptığınızı yapmazdık" diyen Öymen, Kıbrıs'ın tek başına AB üyeliğinin uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunun BM'ye kabul ettirilmemesini eksiklik olarak nitelendirdi. Türkiye'nin Kıbrıs Rum kesiminin füze yerleştirmesini, yürüttüğü diplomasiyle tek bir kurşun sıkmadan önlediğini anımsatan Öymen, "İşte bu devlet politikasıdır" dedi. CHP'nin statükocu olarak nitelendirilmesini de eleştiren Öymen, "Statükoyu değiştirmeyi herkes ister. Ama kendi lehine. Statükodan daha kötüsü, aleyhe bozmaktır" diye konuştu. Öymen, "Girit'i kaybettiğimiz gibi Kıbrıs'ı da kaybederseniz sokağa çıkamazsınız" dedi.
Gül: Bir tek savaş açmadık
Öymen'den sonra kürsüye yeniden gelen Gül, adada kıran kırana müzakereler olacağını, plan üzerinde değişiklikler yapılacağını belirterek, nihai metnin beğenilmezse, referandum veya TBMM'de kabul edilmeyeceğinin altını çizdi. Gül, Öymen'in AKP iktidarının gerekenleri yapmadığına ilişkin eleştirilerine de, "Yapmadığımız tek şey savaş ilan etmekti. Siz olsaydınız
bunu yapar mıydınız?" diye yanıt verdi.
Yakış, CHP'yi eleştirdi
Sözlerine CHP'li Onur Öymen'i eleştirerek başlayan AKP'li Yaşar Yakış ise, Annan Planı'nın reddedilmesi halinde ne Türkiye ne de KKTC'nin batacağını belirterek, "Ama süreç çok daha zor bir duruma girecektir. Biz de kolay yolu seçip sorunu zamana bırakmış olsaydık, ancak bundan sonraki kuşaklara daha zor bir çözüm bırakmış olacaktık" dedi.
Konuşmaların ardından yapılan oylamada Kıbrıs konusunda genel görüşme açılması AKP'lilerin oylarıyla reddedildi.