Güldünya için kadın dayanışması

Tecavüze uğradıktan sonra hamile kalan Güldünya Tören'in öldürülmesiyle ilgili davaya katılan kadınlar, zinanın suç sayılmasının bu tür cinayetleri artıracağı uyarısında bulundu.

İSTANBUL - Tecavüze uğradıktan sonra hamile kalan Güldünya Tören'in öldürülmesiyle ilgili davaya katılan kadınlar, zinanın suç sayılmasının bu tür cinayetleri artıracağı uyarısında bulundu. Kadın kuruluşlarının davaya müdahil olma isteği ise, 'suçtan zarar görmedikleri' gerekçesiyle reddedildi. Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Tören'in kardeşleri İrfan ve Ferit Tören katıldı.
Duruşmada İstanbul Barosu, Amargi Kadın Akademisi ve Gökkuşağı Kadın Derneği adına bir grup kadın avukat da hazır bulundu. Avukat Serap Kaya, sivil toplum örgütü olarak davaya müdahil olmak istediklerini söyledi. Mahkeme heyeti, 'suçtan doğrudan zarar görmedikleri' gerekçesiyle bu istemi reddetti. Kadın avukatlar da cübbelerini çıkararak, "Davaya bir kadın olarak müdahil olmak istiyoruz" dedi. Mahkeme, bu talebin ise bir sonraki duruşmada karara bağlanmasına hükmetti.
Kadın platformu üyeleri, duruşma öncesi yaptıkları açıklamada "Adına 'aile meclisi' dedikleri katliam şebekesi, kadın olduğu için, kararlarına uymadığı için, yaşama tutunduğu için onu katletti. TCK ile yaratılmak istenen yeni katliamların önüne geçmek için buradayız. Zinanın suç sayılmasıyla yeni kadınların katledileceğini biliyoruz. Önerinin geri çekilmesini istiyoruz" dedi.