Gül'e göre karar sızdırma 'taktik'

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 17 Aralık taslağının sızdırılmasının 'taktik' amaçlı olduğunu söyledi. "Kıbrıs için adım atması gereken Avrupa Birliği" diyen Gül, istediği kararı şöyle tanımladı: "Türkiye ile müzakereler için açık ve net başlama tarihi verilmeli. Tam üyelikten başka alternatif olamaz. Ek koşullar getirilmemeli. Müzakere sürdürülebilir olmalı. Türkiye şartları tamamladı, kendine güveniyor."

ANKARA - AB dönem başkanı Hollanda'nın hazırlayarak üye ülkelere sunduğu ve Reuters haber ajansının ele geçirdiği, Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerine ilişkin koşulların yer aldığı 17 Aralık zirve sonuç bildirgesi Ankara'dan tepki gördü.
6 Ekim İlerleme Raporu'nun da gerisinde koşulların yer aldığı bildirge taslağına ilk tepki Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'den geldi. Taslağın sızdırılmasının taktik amaçlı olduğunu belirten Gül, "17 Aralık'a kadar bu tip taslaklar ortada daha çok dolaşır. Bunlar çok kez değişir. Daha önceki toplantılardan önce bu tip taslaklar çok geldi. Türkiye'nin görüşleri ve tezleri açıktır. Fikirlerimiz açık açık muhataplarımıza iletilmekte" dedi.
Gül, taslakta, Türkiye'nin Gümrük Birliği anlaşmasının Kıbrıs Cumhuriyeti'ni de kapsayacak şekilde genişletilmesi için Ankara Anlaşması'na uyum protokolünün imzalanmasının da istendiğinin anımsatılması üzerine, şu yanıtı verdi: "Önce bir yapılacaklar yapılsın. Bizim beklentilerimiz var, önce beklentilerimiz karşılansın, karar alınsın, müzakereler başlatılsın. Sonra bu tip şeyleri düşünürüz."
Kıbrıs konusunda Türkiye ve Türk tarafının AB'den beklentilerinin olduğunu anlatan Gül, "AB, kandırılmışlığının hesabını sormalı. Niye bu problemi içine taşıdı ki? 'Problem çözülsün de huzurla genişleyelim' demiştir, bunun için de çok uğraşmıştır. Çok uğraşırken sesini kısanlara hesap sorsun" diye konuştu.