Gültan Kışanak'a 5 yıl hapis istemi

Gültan Kışanak'a 5 yıl hapis istemi
Gültan Kışanak'a 5 yıl hapis istemi
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı

RADİKAL - Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Yenişehir ilçesi İstasyon Meydanı'nda, 8 Mart'ta Valiliğin izniyle, " Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla düzenlenen etkinliğe, HDP'nin seçim otobüsü ile 400 kişilik bir grubun yürüyüş yaparak ve çeşitli sloganlar atarak geldiği belirtildi.

Kışanak'ın da katıldığı mitingin başlangıcında, " PKK /KCK örgütünü övücü nitelikte olan 'Ey Düşman' isimli marş çalındığı" ifade edilen iddianamede, etkinlik alanında bulunan grubun zafer işareti yaptığı, saygı duruşunda bulunarak marşa eşlik ettiğine yer verildi.
İddianamede, Kışanak'ın etkinlikte yaptığı konuşmada, Abdullah Öcalan'dan "öncü", ölen örgüt mensuplarından "şehit yoldaşlarımız" olarak bahsettiği aktarılarak, şunlar kaydedildi:

"Kışanak, mitingin yapıldığı meydana ilişkin, 'Kürdistan'ın kalbi' ibaresini kullanmıştır. Silahlı terör örgütüne katılıp dağda bulunan örgüt üyesi kadınlar için övücü mahiyette 'dağda direndiler' ifadelerini kullanmıştır. Silahlı terör örgütünün kurucusu Öcalan'ın görüş ve düşüncelerinin toplum içinde benimsenmesi ve kökleşmesini telkin ve teşvik edecek şekilde konuşma yaptığı anlaşılmıştır. Şüphelinin konumu, hitap edilen kitle tarafından algılanma biçimi dikkate alındığında suçun düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kabul edilemeyeceği, bu nedenle şüphelinin üzerine atılı 'PKK terör örgütü propagandasını yapmak' suçunu işlediği anlaşılmıştır."
AA